مرگ3600نفربراثرآلودگي هوا تنها درآبانماه

January 8, 2007

بر اساس آخرين آمارها 9900 نفر در تهران تنها به دليل دو آلاينده NOX و PM10 فوت كردند


در حالي كه به گفته دكتر فتح‌الله امي، مجري طرح جامع كاهش آلودگي هواي تهران سال گذشته بر اساس آخرين آمارها 9900 نفر در تهران تنها به دليل دو آلاينده NOX و PM10 فوت كردند كه بدين ترتيب اين دو آلاينده هوا روزانه باعث مرگ 27 نفر شده است، رييس ستاد هواي پاك شهرداري تهران با تاكيد بر اين كه مهمترين بحران شهر تهران محيط زيست و آلودگي هواست، اين بحران را بسيار كشنده و جدي خواند و به مثابه يك خودكشي دسته‌جمعي خواند و گفت: بر اساس آمار موجود، تنها در آبان ماه سال جاري حدود 3 هزار و 600 نفر در پايتخت به صورت مستقيم يا غيرمستقيم بر اثر آلودگي هوا كشته شدند كه بدين ترتيب تنها در اين ماه روزانه 120 نفر در تهران بر اثر آلودگي هوا جان باختند.
به گزارش خبرنگار «محيط زيست» خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، مهندس محمد هادي حيدرزاده، مشاور شهردار تهران در امور محيط زيست تصريح كرد: کنترل و کاهش آلودگي هواي تهران نيازمند انقلابي عظيم در تفکر تمامي مسوولان نسبت اين مقوله است.
تهراني‌ها شاداب نيستند
خطر بحران آلودگي هوا كمتر از زلزله نيست
هفته هواي پاك 21 تا 29 دي ماه برگزار مي‌شود
وي با اشاره به اين كه متأسفانه شهروندان تهراني شاداب نيستند گفت: يكي از دلايل اصلي اين امر آلودگي هوا و ترافيك است كه موجب شده است تهران از پويايي لازم برخوردار نباشد.
رييس ستاد هواي پاك شهرداري تهران با اشاره به اين كه 4 هزار و 500 نفر در آبان ماه در پايتخت بر اثر سكته قلبي فوت كرده‌اند، افزود: مرگ حدود 80 درصد اين افراد به طور مستقيم و غيرمستقيم به آلودگي هوا مرتبط بوده است.
وي تاكيد كرد: متاسفانه خطر بحران آلودگي هواي تهران کمتر از وقوع زلزله نيست، با اين تفاوت که آثار تخريبي زلزله آني است اما بحران آلودگي هوا بتدريج جان انسان‌هاي بي‌گناه را مي‌گيرد.
به گزارش ايسنا، مشاور شهردار تهران در امور محيط زيست با اشاره به اين كه امسال به جاي روز هواي پاك، هفته هواي پاک خواهيم داشت، گفت: هفته هواي پاك امسال از 21 تا 29 دي ماه برگزار مي‌شود.
امسال حركت جدي در سازمان محيط زيست براي برگزاري روز هواي پاك ديده نمي‌شود
با اين حركت‌هاي كند نمي‌توان شاهد كنترل و كاهش آلودگي هواي تهران باشيم
«با گسترش حمل و نقل عمومي دماوند را دوباره خواهيم ديد» شعار امسال هفته هواي پاك شهرداري تهران است
وي افزود: هر ساله سازمان محيط زيست براي گراميداشت روز هواي پاك برنامه‌هاي ويژه‌اي داشت، ولي در سال جاري حركت جدي در سازمان حفاظت محيط زيست براي برگزاري اين مراسم ديده نمي‌شود.
به گزارش ايسنا، رييس ستاد هواي پاك شهرداري تهران با اشاره به اين كه دولت بايد با يك عزم ملي از طرح جامع كاهش آلودگي هواي تهران دفاع كند، تاكيد كرد: متأسفانه در يكسال گذشته حركت جدي در خصوص پيگيري مفاد طرح جامع كاهش آلودگي هواي تهران صورت نگرفته است. از سوي ديگر با اين حركت‌هاي كند نمي‌توانيم شاهد كنترل و كاهش آلودگي هوا در تهران باشيم.
وي شعار هفته هواي پاک ستاد هواي پاك شهرداري تهران را در سال جاري «با گسترش حمل و نقل عمومي دماوند را دوباره خواهيم ديد» خواند و گفت: با توجه به اينکه 29 دي ماه، جمعه است، تمركز برنامه‌ها در روز 27 دي ماه خواهد بود.
حيدرزاده با اشاره به اين كه 80 درصد آلودگي هواي تهران ناشي از منابع متحرك است، گفت: بايد در زمينه مديريت تقاضا، واقعي كردن قيمت سوخت و گسترش حمل و نقل عمومي اقدام شود.
وي با تاکيد بر حمايت جدي دولت نسبت به اجراي سريع اهداف تبصره 13 به ويژه در بخش گسترش ناوگان حمل و نقل عمومي ، افزود: خوشبختانه با حمايت‌هاي اخير دولت طي هفته‌هاي اخير نسبت به تحقق بخشي از اعتبارات تبصره 13 در اين بخش، مهمترين گزينه مورد توجه شهرداري براي کاهش و کنترل آلودگي هوا در کوتاه‌مدت از رده خارج کردن خودروهاي فرسوده و گسترش حمل و نقل عمومي است.
برنامه‌هاي ستاد هواي پاك شهرداري تهران به مناسبت هفته هواي پاك اعلام شد
زنگ هواي پاك با حضور شهردار تهران نواخته مي‌شود
428 اتوبوس آلاينده از رده خارج مي‌شود
18 هزار فيلتر هواي پيكان رايگان توزيع مي‌شود
مشاور شهردار تهران در امور محيط زيست با اشاره به برنامه‌هاي ستاد هواي پاك شهرداري تهران گفت: زنگ هواي پاك روز 27 دي ماه در يكي از مراكز معاينه فني و به صورت همزمان در ديگر مراكر معاينه فني توسط شهردار تهران نواخته خواهد شد.
وي تصريح كرد: حدود يکهزار اتوبوس آلاينده و ازرده خارج در پايتخت است كه 428 اتوبوس از اين اتوبوسها در هفته هواي پاك امسال سقف زده شده و از رده خارج مي‌شوند كه براي خروج مابقي اين اتوبوس‌ها نيازمند همکاري راهنمايي و رانندگي هستيم.
رييس ستاد هواي پاك شهرداري تهران افزود: در اين هفته همچنين تعدادي اتوبوس با استاندارد يورو 2 و گازطبيعي‌سوز به ناوگان حمل و نقل شهري تهران افزوده مي‌شود، ضمن اينکه براي بهبود وضعيت سوخت مورد استفاده در ناوگان حمل و نقل عمومي با همکاري شرکت کنترل کيفيت هواي تهران مطالعاتي انجام شده که نتيجه آن در هفته هواي پاک اعلام مي‌شود.
وي در خصوص برنامه‌هاي ستاد مرکزي معاينه فني خودروها در تهران در هفته هواي پاک گفت: با همکاري ستاد مرکزي معاينه فني خودروها و شرکت اتوبوسراني خط معاينه فني اتوبوس‌ها و خودروهاي سنگين فعاليت خود را آغاز مي‌کند، همچنين 18 هزار فيلتر هواي پيکان به طور رايگان در 6 مرکز معاينه فني خودرو در تهران توزيع مي‌شود.
به گزارش ايسنا، حيدرزاده افزود: در بخش تاکسيراني نيز حمايت‌ها و تسهيلات ويژه‌اي براي رانندگان تاكسي در مراجعه به مراکز معاينات فني خودرو در نظر گرفته شده به گونه‌اي که علاوه بر مراکز از قبل تعيين شده براي معاينه فني تاکسي‌ها 6 مرکز معاينه فني خودرو موجود در تهران نيز فقط با دريافت مبلغ يکهزار تومان نسبت به معاينه فني تاكسي‌ها اقدام مي‌كنند. همچنين تاكسي‌هايي كه برچسب هواي پاك دريافت كنند، حمايت ويژه خواهند شد.
وي همچنين از آغاز عمليات اجرايي خط اتوبوس برقي حد فاصل راه آهن ـ شوش در روز 27 دي‌ماه خبر داد و گفت: بعلاوه در زمينه انجام فعاليت‌هاي آموزش و اطلاع‌رساني تعدادي از اتوبوس‌هاي شرکت واحد در اين هفته در اختيار آموزش و پرورش شهر تهران و يگان هواي پليس‌يار شهرداري گرفته مي‌گيرد.
نتايج مطالعات تأثير تغيير ساعت بانكها بر ترافيك اعلام مي‌شود
رييس ستاد هواي پاك شهرداري تهران به مطالعات انجام شده در خصوص تأثير تغيير ساعت بانكها بر ترافيك و آلودگي هوا اشاره كرد و گفت: نتايج اين مطالعات كه از سوي سازمان حمل و نقل و ترافيك شهرداري تهران صورت گرفته است، در هفته هواي پاك ارايه مي‌شود.
وي با اشاره به انجام فعاليت‌هاي آموزشي در تلويزيون از سوي سازمان حمل و نقل و ترافيک شهرداري تهران، گفت: پيک بادپا نيز به مناسبت هفته هواي پاک تخفيفات ويژه‌اي را به مدت يك هفته به متقاضياني که براي اولين بار از اين خدمت بهره مي‌گيرند، ارايه خواهد كرد.
مشاور شهردار تهران در امور محيط زيست افزود: همچنين با همکاري هيأت دوچرخه سواري حرکت نمادين دوچرخه‌سواري در روز 29 دي ماه در خيابان ميرداماد با هدف گسترش استفاده از دوچرخه در مسافت‌هاي كوتاه اجرا مي‌شود.
وي برگزاري نمايشگاه عکس و کاريکاتور، اجراي برنامه‌هاي مختلف در صدا و سيما، برگزاري جشنواره‌هاي مختلف در فرهنگسراها، تشکيل پايگاه‌هاي اطلاع‌رساني در نزديکي ايستگاه‌ها و تابلوهاي نشانگر آلودگي هوا و گازسوز کردن خودروهاي شهرداري براي تعميق فرهنگ گازسوز کردن خودروها در تهران را از ديگر برنامه‌هاي ويژه هفته هواي پاک عنوان کرد و گفت: معاونت اجتماعي شهرداري تهران نيز دوره‌هاي خاصي را براي شوراياري‌ها با هدف اهميت آلودگي هوا و نقش شهروندان در كاهش آلودگي هوا برگزار مي‌كند.
خودرو شهردار تهران گاز سوز مي‌شود
رييس ستاد هواي پاك شهرداري تهران افزود: بر اساس برنامه‌ريزي‌هاي انجام شده، در روز 27 دي ماه شهردار و ساير مسؤولان شهرداري با هدف فرهنگسازي، با استفاده از وسايط نقليه عمومي تردد كنند. همچنين خودرو شهردار تهران در اين روز گازسوز خواهد شد كه متعاقب آن ساير خودروهاي شهرداري نيز گازسوز مي‌شوند.
به گزارش ايسنا، وي با بيان اينکه مشکل به وجود آمده در بخش توزيع گاز مايع و افت فشار شديدي که در فصل زمستان بر روي اين نوع سوخت صورت گرفته است، گفت: به همين لحاظ در حال حاضر بخشي از اتوبوس‌هاي گازسوز متوقف شده است بنابراين بهترين گزينه براي تامين سوخت اتوبوس‌ها بايد نيمي از اتوبوس‌هاي مورد استفاده ديزلي و نيم ديگر آن گازسوز باشد.
رييس ستاد هواي پاك شهرداري تهران تصريح کرد: بعلاوه بايد ميزان گوگرد گازوئيل اتوبوسهاي شركت واحد از 500PPM در حال حاضر به استانداردهاي جهاني كه 50 PPM است برسد.
مشاور شهردار تهران در امور محيط زيست در پايان تاكيد كرد: تشکيل اين ستاد هيچ گونه موازي کاري با برنامه هاي سازمان حفاظت محيط زيست براي هفته هواي پاک نيست و شهرداري تهران آماده هرگونه همكاري با سازمان حفاظت محيط زيست است.

Share

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *