تبلیغات واقع بینانه برای سالگرد مهسا

August 13, 2023

افزایش فشارهای حکومتی در آستانه سالگرد مهسا امینی؛ ۵۴ وکیل در بوکان احضار شدند

بامشاد

از یکی دو ماه گذشته به این سو، بسیاری از کاربران فضای مجازی با فراخوان و شعارهای احساسات برانگیز مردم را به تظاهرات در سالگر مهسا امینی دعوت کرده‌اند. تعدادی حتی شماره رسیدن به روز موعود را روزانه آپدیت می‌کنند. چندین نهاد مدنی و سیاسی در اروپا و آمریکا از ماهها قبل با گرفتن اجازه در شهرهای محل اقامتشان، خود را برای برگزاری تظاهرات خیابانی آماده کرده‌اند. در برخی از شهرهای خارج از کشور گروههای غیر همسو در چندین محل مختلف از پلیس محل مجوز دریافت کرده‌اند.

بهتر است واقع بین باشیم. انتظارات را آنچنان بالا نبریم که اگر آنچه که پیش بینی کردیم بوقوع نپویست، باعث نا امیدی شود. رژیم نیز خود را برای سالگرد مهسا آماده کرده است. تلاشهای سایبری‌های حکومتی در ایجاد تفرقه در فضای مجازی موید این ادعاست. علاوه بر دامن زدن اختلاف میان جمهوریخواهان و سلطنتی‌ها که البته دومی همیشه یکی از ابزار پیشبرد نقشه‌های رژیم بوده، اکنون فضای مجازی شاهد دعوای ترک و کرد، ترکمن و ترک آذری، بلوچ و فارس، شیعه و سنی، مذهبی و آته‌ایست و غیره است. در کنار این دعواها، سپاه با انتشار ویدئوهای آنچنانی در رسانه‌های اجتماعی سعی در مدیریت گفتمان در فضای مجازی دارد. موثرترین اقدام همگانی برای تکرار صحنه‌های اتحاد و همدلی بر علیه جمهوری اسلامی، خنثی کردن ترفندهای تفرقه آمیز حکومت است.

شاید مهمترین اقدام حکومت و دستگاه اطلاعاتی در ایجاد تفرقه در یکسال گذشته، داغ کردن بحث وکالت رضا پهلوی، منشور مهسا با حضور سلبریتی‌ها، براه انداختن گفتمان تجزیه طلبی با اسامی مختلف منجمله بنغازی سازی، تبلیغات بر علیه احزاب و سازمانهای سیاسی و غیره بوده است. می‌توان گفت که چمهوری اسلامی در مجموع در هدفش موفق بوده و همانطور که شاهد بودیم، حداقل در خارج کشور توانست جمعیتهای بزرگ در آخر هفته‌ها را بسیار محدود کند. گرچه فعالیت ایرانیان در خارج از کشور همیشه تابعی از وقایع داخلی بوده اما ایجاد درگیری میان مخالفان و نا امیدی یکی از ابزار موفق رژیم در این زمینه بشمار می‌رود.

با وجود آنکه شرایط جامعه انفجاری است و هر لحظه امکان دارد با یک جرقه شهرهای مختلف کشور شاهد بروز قیامهایی از نوع سال گذشته باشد، اما بالا بردن انتظار عمومی برای وقوع یک رویداد بزرگ در سالگرد مهسا عاقلانه نیست. رژیم حاکم هیچ راه حلی برای هیچکدام از معضلات جامعه ندارد و قطعا یکی از حوادث قریب الوقوع در رابطه با موضوعات اقتصادی از قبیل گران شدن بنزین یا نان، درگیری بر سر حجاب و فجایع زیست محیطی، سیل مردمی را در مقابل سرکوبگران قرار خواهد داد.

*نظرات ارائه شده در اینجا و مقالات دیگر در “صفحات دیگر”  از آنِ نویسندگان آن است.

Share Button

Tags: ,

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *