آخر زمان در هاوایی

August 10, 2023

A wildfire burns in Kihei, Hawaii late Wednesday, Aug. 9, 2023. Thousands of residents raced to escape homes on Maui as blazes swept across the island, destroying parts of a centuries-old town in one of the deadliest U.S. wildfires in recent years. (AP Photo/Ty O'Neil)

هدایت

حتما صحنه‌های آخر زمانی در جزیره ماووی در ایالت هاوایی آمریکا را دیده‌اید. برخی این اتفاق همزمان آتش سوزی و توفان را کار خدا می‌دانند و بعضی‌ها نمونه‌ای از تغییرات اقلیمی. واقعه هر چه که بود، بایک آتش سوزی ساده شروع و ناگهان یک توفان همچون پنکه به آن دمید و غافلگیرانه آتش را بسرعت باد به همه جزیره منتقل کرد بطوریکه یکی از شهرها در این جزیره بطور کل از روی نقشه محو شد. در این واقعه دلخراش تاکنون دست کم ۳۶ نفر کشته و تعداد بیشتری مفقود شدند. انتظار می‌رود که در روزهای آینده تعداد کشته شدگان بیشتر شود.

آنگونه که شاهدان واقعه گزارش کرده‌اند، صحنه‌های آتش سوزی همانند فصل نهایی سریال بازی تاج و تخت بود که دنریس سوار بر اژدها از اهالی شهر کینگ لندینگ انتقام می‌گرفت.

مقایسه این آتش سوزی در هاوایی و همزمانی تقریبی آن با جنگلهای مریوان و دیگر نقاط کردستان تفاوتهایی را در ذهن یک ایرانی بوجود می‌آورد. ذر حزیره ماووی گویی خداوند مستقیما با یک مشعل قدرتمند مستقیما از بالا همه جا را به آتش کشید اما در کردستان ایران این وظیفه را بر عهده جاشهای وابسته به سپاه پاسداران گذاشت. با آنکه ابعاد آتش سوزی در هاوایی بسیار بزرگتر از کردستان بود و علیرغم سرعت و گستردگی آتش، نحوه رسیدگی و عکس العمل سریع نهادهای مسئول برای چنین وقایعی قابل مقایسه نیست. در کردستان نهادهایی دولتی که باید برای خاموش کردن آتش عمل می‌کردند، عملا به عامل جلوگیری از اقدامات مردمی و نهادهای زیست محیطی تبدیل شدند.

*نظرات ارائه شده در اینجا و مقالات دیگر در “صفحات دیگر”  از آنِ نویسندگان آن است. سایت ایرانِ سبز هیچ مسئولیتی در قبال نظرات ارائه شده ندارد.

Share Button

Tags: , , ,

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *