همکاری مازیار بهاری با ماموران وزارت اطلاعات

January 7, 2013

Maziar

مازیار بهاری که در ویکی پیدیا از او به عنوان ژورنالیست، فیلمساز و فعال حقوق بشری ایرانی-کانادایی یاد شده است، در سال ۲۰۰۷ فیلمی با نام فرقه (بوقلمون صفت یا رنگ عوض کن یا هزار رنگ) تهیه کرد که مورد استقبال لابیست های طرفدار رژیم ایران در آمریکا بویژه سازمان نایاک قرار گرفت و این سازمان  با استفاده از نفوذ خود این فیلم را در رسانه های مهم منجمله الجزیره بارها و بارها روی آنتن برد.

سوژه این فیلم سازمان مجاهدین بود. بازیگران اصلی این فیلم مسعود خدابنده و همسرش آن سینگلتون بودند که مازیار بهاری آنان را بعنوان قربانیان این سازمان معرفی کرد. این دو نیز در این فیلم به تفصیل مجاهدین را به بدرفتاری، شکنجه و تجاوز متهم کردند.

هفته گذشته، آژانس های رسمی ایالات متحده منجمله مرکز تحقیق کنگره و وزارت دفاع گزارشی در مورد وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی منتشر کردند و در صفحات ۲۶ و ۴۱ این گزارش، با چاپ عکس خدابنده و سینگلتون، نامبردگان را بعنوان عوامل و جاسوسان وزارت اطلاعات معرفی نمود و تاکید کرد که پروژه شیطان سازی مجاهدین از وزارت اطلاعات سرچشمه میگیرد و خدابنده و سینگلتون مسئولان اصلی این پروژه بوده اند. البته این حقیقتی بود که بسیاری از ایرانیان ازآن مطلع بودند و بنظر میرسد که آژانس های اطلاعاتی آمریکا نیز ازآن باخبر بوده اند.

اکنون، با افشای نام و چهره مسعود خدابنده و آن سینگلتون و کارزار جمهوری اسلامی برای بدنام کردن مجاهدین، این سوال مطرح می شود که همکاری مازیار بهاری با این دو مأمور، ساختن فیلم برای آنان و کمک به کارزار تبلیغی وزارت اطلاعات از چه زمانی شروع شد، چه کسانی ازآن حمایت مالی و سیاسی کردند و ابعاد آن تا کجا گسترش داشته است؟

همکاری مازیار بهاری با ماموران اطلاعاتی جمهوری اسلامی و سازمان نایاک در آمریکا و لابی مشترکشان برای نگاه داشتن مجاهدین در لیست تروریستی، این سوال را بطور جدی مطرح میکند که نقش مازیار بهاری در پروژه های وزارت اطلاعات چیست؟

آیا دستگیری مازیار بهاری در سال ۲۰۰۹ که پس از قیام مردم ایران به مدت کوتاهی در بازداشت قرار داشت، یک نوع صحنه سازی برای نشان دادن وی به عنوان یک مخالف بوده است؟

جا دارد که مازیار بهاری در این باره توضیح دهد و اگر خود نیز فریبکارانه در دام وزارت اطلاعات رژیم افتاده است از مردم ایران و کانادا و جامعه روشنفکری و ژورنالیستی پوزش بخواهد.

عبدی هزارخانی

۱۸ دی ۱۳۹۱

Share

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *