همکاری مازیار بهاری با ماموران وزارت اطلاعات

دی ۱۸, ۱۳۹۱

 

Maziar2مازیار بهاری که در ویکی پیدیا از او به عنوان ژورنالیست، فیلمساز و فعال حقوق بشری ایرانی-کانادایی یاد شده است، در سال ۲۰۰۷ فیلمی با نام فرقه (بوقلمون صفت یا رنگ عوض کن یا هزار رنگ) تهیه کرد که مورد استقبال لابیست های طرفدار رژیم ایران در آمریکا بویژه سازمان نایاک قرار گرفت و این سازمان  با استفاده از نفوذ خود این فیلم را در رسانه های مهم منجمله الجزیره بارها و بارها روی آنتن برد.

سوژه این فیلم سازمان مجاهدین بود. بازیگران اصلی این فیلم مسعود خدابنده و همسرش آن سینگلتون بودند که مازیار بهاری آنان را بعنوان قربانیان این سازمان معرفی کرد. این دو نیز در این فیلم به تفصیل مجاهدین را به بدرفتاری، شکنجه و تجاوز متهم کردند. در این فیلم همچنین مازیار بهاری با هماهنگی وزارت اطلاعات به اصفهان رفته و با خانواده یک مجاهد که به شدت نگران سرنوشت فرزند خود هستند مصاحبه کرده و اشک آنان را در برابر دوربین نشان می دهد. شیوه این صحنه از مصاحبه با والدین این مجاهد همانند اعتراف گیری بازجویان در برابر دوربین تلوزیون رژیم است.

هفته گذشته، آژانس های رسمی ایالات متحده منجمله مرکز تحقیق کنگره و وزارت دفاع گزارشی در مورد وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی منتشر کردند و در صفحات ۲۶ و ۴۱ این گزارش، با چاپ عکس خدابنده و سینگلتون، نامبردگان را بعنوان عوامل و جاسوسان وزارت اطلاعات معرفی نمود و تاکید کرد که پروژه شیطان سازی مجاهدین از وزارت اطلاعات سرچشمه میگیرد و خدابنده و سینگلتون مسئولان اصلی این پروژه بوده اند. البته این حقیقتی بود که بسیاری از ایرانیان ازآن مطلع بودند و بنظر میرسد که آژانس های اطلاعاتی آمریکا نیز ازآن باخبر بوده اند.

اکنون، با افشای نام و چهره مسعود خدابنده و آن سینگلتون و کارزار جمهوری اسلامی برای بدنام کردن مجاهدین، این سوال مطرح می شود که همکاری مازیار بهاری با این دو مأمور، ساختن فیلم برای آنان و کمک به کارزار تبلیغی وزارت اطلاعات از چه زمانی شروع شد، چه کسانی ازآن حمایت مالی و سیاسی کردند و ابعاد آن تا کجا گسترش داشته است؟

همکاری مازیار بهاری با ماموران اطلاعاتی جمهوری اسلامی و سازمان نایاک در آمریکا و لابی مشترکشان برای نگاه داشتن مجاهدین در لیست تروریستی، این سوال را بطور جدی مطرح میکند که نقش مازیار بهاری در پروژه های وزارت اطلاعات چیست؟

آیا دستگیری مازیار بهاری در سال ۲۰۰۹ که پس از قیام مردم ایران به مدت کوتاهی در بازداشت قرار داشت، یک نوع صحنه سازی برای نشان دادن وی به عنوان یک مخالف بوده است؟

جا دارد که مازیار بهاری در این باره توضیح دهد و اگر خود نیز فریبکارانه در دام وزارت اطلاعات رژیم افتاده است از مردم ایران و کانادا و جامعه روشنفکری و ژورنالیستی پوزش بخواهد.

عبدی هزارخانی

۱۸ دی ۱۳۹۱

 

Share Button

5 Responses to همکاری مازیار بهاری با ماموران وزارت اطلاعات

 1. hamid
  دی ۲۰, ۱۳۹۱ at ۵:۴۷ ق.ظ

  قربون دست خدا برم که از استین اسناد اطلاعاتی امریکا هم می تونه بیرون بیاد
  ومیدونین یه چوب هم دستشه که صدا نداره و. وقتی هم بزنه دوا نداره
  عذر خواهی ایشون هم یه توجیه شبیه توجیهات نیک اهنگ کوثره
  مواظب باشین با صمیمی ترین دوست تون که حرف مى زنین ممکنه در حال ضبط صداتون باشه

 2. Arash
  دی ۲۰, ۱۳۹۱ at ۶:۱۲ ق.ظ

  ببینید چه میکنه این دلار با روح و روان آدم

 3. کوروش کبیر
  دی ۲۰, ۱۳۹۱ at ۳:۵۰ ب.ظ

  ازسه سال قبل درمورد مازیاربهاری نوشتم که وی عامل رژیم است ونباید به دستگیری یاشکایت وی برعلیه رژیم اعتنا کرد وهمگی این ماجراها ساختگی است متاسفانه پراکندگی وعدم انسجام دراپوزیسیون امکان نفوذ این عناصررامی دهد. گزارش زیریکی از۵ مقاله درمورداین افراداست.
  http://persiancavalier.blogspot.com/2011/08/blog-post_08.html

 4. محمدعلی
  دی ۲۱, ۱۳۹۱ at ۷:۴۸ ب.ظ

  شکی نیست که مازیار بهاری همکار وزارت اطلاعات آخوندی است اگر می خواهد مردم او را ببخشند باید به افشاگری در موردارتباطاتش با وزارت بزند

 5. arman
  مرداد ۱۱, ۱۳۹۲ at ۵:۳۸ ق.ظ

  dear arash jandarani manande maziar bahari agar adam boodand khod ra nemi forookhtand arzesh adam az hame jahan bishtar ast va ghabele kharid va foroosh nist pas lotfan be anha nagooid adam
  with best regards

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

برای انتشار کامنت، جواب مسئله زیر را بنویسید *