‏در پروژه‌های زیست محیطی رد پول را دنبال کنید

مرداد ۱۳, ۱۴۰۲

گزارش: ⁧ #دریاچه_ارومیه⁩
‏دیروز نماینده ارومیه در مجلس گفت: “برای جلوگیری از چنین فاجعه زیست محیطی(خشکی دریاچه ارومیه) بررسی طرح انتقال آب از رودخانه مرزی ارس به دریاچه ارومیه در دستور کار مجلس قرار گرفته است.”
‏در اواسط دی ماه پارسال مطبوعات و سایتهای حکومتی همگی خبر آغاز خط انتقال آب از ارس به دریاچه ارومیه را منتشر کردند. این در حالی بود که این پروژه ده سال پیش آغاز شده بود. پیمانکار اصلی این طرح نهادی بجز قرارگاه خاتم الانبیا نبود.
‏در سال ۱۳۹۳، سایت ایرنا به نتقل از معصومه ابتکار، رئیس سابق سازمان محیط زیست رژیم نوشت: انتقال آب ارس به دریاچه ارومیه تبعات زیست محیطی زیادی دارد و اینکه سازمان ⁧ #محیط_زیست⁩ با این پروژه موافق نیست.
‏سپاه پاسداران تا کنون بارها نشان داده‌ که اگر نتواند سازمان محیط زیست را با خود همراه کند، برای توصیه‌های زیست محیطی پشیزی این سازمان ارزش قائل نیست و در هر صورت پروژه را به پیش می‌برد. از همین رو، در همان زمان قرارگاه خاتم با دریافت بودجه میلیارد دلاری این پروژه را آغاز کرد.
‏علاوه بر پروژه انتقال آب از ارس، سپاه با دستاویز قرار دادن خشکی دریاچه ارومیه یک پروژه دیگر انتقال آب از رودخانه کانی‌سیب در پیرانشهر را آغاز کرد که در اوایل امسال تلویزیون رژیم با پخش تصویر و فیلم و بوق و کرنا، احیای دریاچه ارومیه را بشارت داد.
‏جالب است که بدانیم یعقوب رضازاده، عضو هیات نمایندگان استان آذربایجان غربی در مجلس رژیم در تیر ماه امسال اعلام کرد: “اکنون میلیاردها دلار برای تونل ۳۱ کیلومتری کانی‌سیب و احیای دریاچه هزینه شده و ۱۱ کیلومتر تونل هم از سد آزاد داریم. ولی شدت تبخیر، نمک بالای دریاچه و گرمای زیاد باعث شده وضعیت بهبود آنگونه که پیش‌بینی شده بود پیش نرود.”
‏تسنیم در دی ماه سال گذشته به نقل از موسوی خوانساری، کارشناس محیط زیست حکومتی نوشت: “این که آب را از رودخانه ارس در یک تراز ارتفاعی پایین‌تر با هزینه‌های بالا منتقل کنیم، فرضیه اشتباهی است و ثابت شده که این انتقال‌ها بارگذاری جمعیتی را بیشتر می‌کند.”
‏همه های و هوی انتقال آب ارس به تبریز و دریافت دریاچه ارومیه از پساب تصفیه شده این شهر در حالی است که ترکیه با احداث ۲۷سد و ۲۶دریاچه مصنوعی بر سرشاخه‌های ارس، دیگر آبی برای ارس باقی نخواهد گذاشت. مماشات رژیم ایران با ترکیه بخاطر مشارکت در سرکوب اپوزیسیون ایران بخصوص احزاب کرد، هرگونه اهرم چانه زنی را در این موضوع حذف کرده است.
‏حال با توجه به همه واقعیتهای ذکر شده، اینروزها انتشار عکسهای هوایی و زمینی از خشک شدن کامل این دریاچه ارومیه در فضای مجازی و توجه عمومی به این خطر بالفعل که دستکم جان چندین میلیون تن از هموطنان را در منطقه تهدید می‌کند، دوباره دستاویزی برای پمپاژ کردن پول به سپاه پاسداران شده است.

Share Button

Tags: , , ,

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

برای انتشار کامنت، جواب مسئله زیر را بنویسید *