گزارش اجلاس سازمان ملل در مورد تغییرات جوی تغییرات جوی باید در راس مسائل جهانی قرار گیرد

مهر ۲, ۱۳۸۷

دبیرکل سازمان ملل متحد اعلام کرد که تغییرات جوی باید در راس مسائل جهان قرار گیرد. بان کی مون در آغاز اجلاس سازمان ملل در مورد تغییرات جهانی خطاب به بیش از ۸۰ تن از رهبران جهان اعلام کرد که اکنون زمان عمل برای جلوگیری از گرمایش جو زمین است.

بان کی مون گفت:”ما باید به کمک یکدیگر پاسخگوی فرزندانمان باشیم که از ما خواهند پرسید که چرا آنها را در مقابل عواقب این پدیده بی دفاع گذاشته ایم. بیایید به همه مردم در همه جهان این پیغام را بدهیم.” “امروز به جهانیان اعلام کنیم که شما آماده اید تا بار مسئولیت را در مقابل چالش پیش رو به عهده بگیرید.”

قرار است که تا اواخر سال جاری گردهمایی بزرگی از رهبران جهان در بالی انجام پذیرد تا پیشرفتهای پروتکل کیوتو را مورد بررسی قرار دهد. اتحادیه اروپا متعهد شده است تا تولید گازهای گلخانه ای را حداقل به اندازه ۲۰ درصد تا سال ۲۰۲۰ کاهش دهد.

آمریکا که تاکنون از پذیرش پروتکل کیوتو سر باز زده است، از فراخوان بان کی مون حمایت کرد.

از سوی دیگر آرنولد شوارتزنگر، فرماندار ایالت کالیفرنیا تاکید کرد که کشورها نباید در مورد طرح کیوتو به عقب بنگرند. او گفت: “کشورهای ثروتمند و کشورهای فقیر هر کدام مسئولیتهای مختلفی بر عهده دارند، اما مسئولیت مشترکی که همه ما داریم این است که باید دست به عمل بزنیم.”

کاندولیزا رایس، وزیر امور خارجه آمریکا که نمایندگی این کشور را در این جلسه بر عهده داشت گفت: “تکنولوژی موجود به تنهایی جوابگوی نیازهای انرژی در عین حالی که باید تولید گازهای گلخانه ای کاهش یابد، نیست.”

اکثر رهبران جهان در این جلسه دید تقریبا مشترکی در زمینه گرمایش جو زمین داشتند. سید فیصل صالح حیات، وزیر محیط زیست پاکستان گفت: ” ما عمیقا معتقدیم که هیچ طرح و یا استراتژی نمی تواند بدون افزایش سرمایه گذاری و تکنولوژی برتر و رسیدگی به کشورهای در حال توسعه به نتیجه برسد.”

وزیر خارجه چین گفت: ” کشورهای در حال توسعه باید فعالانه تولید گازهای گلخانه ای را با توجه به موقعیتشان تحت کنترل قرار دهند.”

در مقابل اکثریت رهبران، واسلاو کلاوس، رئیس جمهور چکسلواکی نظری کاملا متفاوت ارائه داد و ارتباط گرمایش زمین با تولید گازهای گلخانه ای را به زیر سوال برد. او گفت: ” برخلاف تمامی ادعاهای ذکر شده من درآوردی، تاکنون هیچ پشتوانه علمی مبنی بر اثبات علت گرمایش زمان ارائه نشده است.”

توضیح: این متن با استفاده از گزارش تلوزیون الجزیره تهیه شده است.

۲۴ سپتامبر ۲۰۰۷

Share Button

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

برای انتشار کامنت، جواب مسئله زیر را بنویسید *