هفته هوای پاک!!! مصاحبه با دکتر کاظم موسوی زاده (بخش دوم)

دی ۲۵, ۱۳۸۴

سایت ایران سبز، آقای موسوی شما معتقدید که برای تضمین اجرای پیمانهای زیستمحیطی و معاهده کیوتو توسط کشورهای جهان باید در سازمان ملل اقدامات نوینی صورت گیرد. لطفا در این باره بیشتر توضیح دهید.

بله زیرا که ما در دوران حاضر با توجه به شتاب روند جهانی شدن اقتصاد سرمایه داری، با خطرات گسترده و شدیدتر آلودگی های جوی ناشی از استخراج و مصرف بی رویه تر منابع خام تولید و انرژی و هم چنین با تبعات و عوارض آن، گسترش فقر و بیکاری و بروز بحرانهای فزاینده اجتماعی و دیگر نسبت به گذشته در کشورها ی جهان همراه بوده و روبرو خواهیم بود. بنابراین منطبق با یک چنین شرایط حادی ضروری است که سازمان ملل متحد و ارگانهای زیستمحیطی و حقوق بشری آن از یک موقعیت و وزن مناسب و بالاتری از وضعیت کنونی برخوردار کنند. و بعبارتی دیگر باید در عصر کنونی اهداف و برنامه های زیستمحیطی ملل متحد از حرف به عمل واقعی تبدیل شوند. ببینید الانه سازمان ملل متحد در زمینه رسیدگی به مساله حقوق بشر در کشورها در آینده ای نزدیک تغییرات مثبتی را در نظر گرفته است و قصد دارد که کشورهای دیکتاتوری و ناقض حقوق بشر را از شرکت و رای دادن در کمیسیونهای مربوطه بدرستی اخراج کند. خب اگر قبول داشته باشیم که امور و مسائل حفظ حقوق بشر در ممالک در ارتباط مستقیم و لاینفک با موضوع سلامت محیط زیست زندگی انسانها قرار دارد، پس سازمان ملل متحد می بایستی بطور عاجل در چارچوب سازمان برنامه های توسعه و محیط زیست خود ارگانی همانند کمیساریای حفظ محیط زیست و جلوگیری از تغییرات اقلیمی در کشورها برقرار نماید. طبیعتا لازم استکه این ارگان اختیارات، ساختارها و بودجه های مورد نیاز و کافی را در دست داشته باشد، تا اینکه بتواند دولتهایی را که برنامه و سیاستهای رشد و توسعه اقتصادی شان در تضاد با منافع پایدار محیط زیست آن کشورها است و یا مفاد پیمانهای لازم الاجرای زیستمحیطی ملل متحد را زیر پا می گذارند، هر ساله مورد رسیدگی و سئوال و جواب قرار دهد. سازمان ملل هم اکنون متاسفانه برای برخی از کشورهای صنعتی که اجرای پیمان کیوتو را، مانع ادامه رشد اقتصادی کشورهای خود دانسته و اعلام می کنند و یا در مورد دولتهای کشورهای در حال توسعه و ممالک صادرکنندگان نفت اوپک، اساسا تعهداتی را برای اجرای پروتکل در نظر نگرفته و بدین خاطر هم کشورها ی مربوطه فعلا از اجرای کامل مفاد پروتکل کیوتو بسادگی طفره می روند. و حتی خنده دار اینکه برخی از کشورها ی مخالف پیمان کیوتو در اوایل ژانویه ۲۰۰۶ در سیدنی استرالیا بمنظور مقابله و تضعیف نمودن پیمان کیوتو ملل متحد، دست به برگذاری اجلاس جداگانه ای زدند، که این نشست بطور وسیعی بواقع مورد اعتراض شدید احزاب سبز، نیروهای زیستمحیطی غیر دولتی و کارشناسان و دانشمندان نگران وضعیت جوی کره زمین در کشورهای جهان قرار گرفت.

سایت ایران سبز: آقای موسوی در ایرنا ۱۶ آذر ۸۴ سازمان محیط زیست اعلام کرد، جمهوری اسلامی پیمان کیوتو را از اواخر آبان ماه همین امسال در ایران به اجرا خواهد گذاشت.

بر اساس گزارش ملی جمهوری اسلامی در سال ۱۹۹۴ که به سازمان ملل متحد ارائه شده است، میزان انتشار گازهای گلخانه ای در تهران و شهرهای ایران، سالیانه حدود ۳۵۰ میلیون تن اعلام شده بود که قبلا عرض کردم این مقدار هم اکنون الانه بین ۴۰۵ هزار گیگاگرم (۴۰۵ میلیون تن) تا ۴۵۰ میلیون تن در سال تخمین زده می شود. رسیده است. بنابر گفته رئیس بخش صنعت و انرژی دفتر طرح ملی تغییرات آب و هوای سازمان حفاظت محیط زیست آخوندی در ایرنا ۱۶ آذر، ایران در میان کشورهای در حال توسعه گروه دوم پروتکل کیوتو، در ردیف چهارمین کشور تولید کننده گازهای گلخانه ای است و در زمینه تولید فقط دی اکسید کربن رتبه هیجدهم را در جهان و مقام اول را در منطقه داراست. بنابر اظهار نظر این مقام مسئول رژیم، بیش از ۷۵ درصد انتشار گازهای گلخانه ای ناشی از مصرف بالای سوخت و انرژی در خودروها، در صنایع و از مناطق مسکونی می باشد. همانطور که پیشتر عرض کردم، شورای نگهبان رژیم جمهوری اسلامی سالها قبل تصمیم به اجرای رسمی و قانونی پیمان کیوتو برای ضرورت حفظ محیط زیست و کاهش گازهای گلخانه ای در ایران را بلحاظ شرعی ممنوع اعلام کرد. با این وجود، چون رژیم بخوبی می داند که در شرایط کنونی یک تعهد و التزام زیستمحیطی بین المللی توسط سازمان ملل برایش جهت اجرای پیمان در گروه دو پروتکل وجود ندارد، می آید و بیشتر بمنظور سوء استفاده های سیاسی، اقتصادی و مالی در همین مرداد ماه سال جاری معاهده کیوتو را صوری امضاء می کند. و با تبلیغات زیادی هیئتهایی متشکل از افراد و ارگانها و نهادهای دولتی را نیز برای شرکت در اجلاسهای مونترآل و دیگر فرستاده و حتی بدروغ مدعی می گردد که دولت جمهوری اسلامی پروتکل کیوتو را از اواخر آبان ماه همین امسال در ایران به اجرا در خواهد آورد. حال ببینیم و تعریف کنیم.

سایت ایران سبز: آقای موسوی شما از پدیده گرمتر شدن دمای هوا ی تهران به میزان ۵/۱ درجه سانتیگراد در دو دهه گذشته گفتید. بطور کلی عوارض و پیامدهای افزایش گازهای گلخانه ای در تهران کدامند؟

اول اجازه بدهید که بطور کلی عرض کنم، یکی از دانشمندان بنام دکتر جیمز هینسن در اجلاس اخیر

مونترآل خبر داد در صورتیکه تولید گازهای گلخانه ای در سطح فعلی ادامه یابد و تنها اگر یک درجه دیگر هوای مناطق کره زمین بیشتر گرم شود، تغییرات اقلیمی و جوی بر کره زمین پدیدار خواهد شد که وضعیت و پیآمدهای آن با بیش از نیم میلیون سال پیش قابل مقایسه است. اجازه بدهید عرض کنم، که وضعیت اقلیمی زمین حدود ده هزار سال پیش دوره آغاز کشاورزی در تاریخ تکامل انسان بوده و عقب تر در یک میلیون سال پیش بر اساس گرمای عمومی زمین، جامعه انسانی تنها از انسانهای اولیه شکارچی ماقبل تمدن تشکیل می شده است. بنابراین بروز و شیوع بیماریهای عفونی و واگیردار و نوظهور بلحاظ تخریب محیط زیست در سالیان حاکمیت جمهوری اسلامی،همانند وبا و غیره در تهران و دیگر شهرهای بزرگ ایران یک روند طبیعی نیست. مونترمونترآل مممممم بلهخب فجایع و خسارتهای پدیده روند گرم شدن تدریجی دمای هوا و زمین و آب و فاضلابها در تهران، در شهری که بیش از ۱۴ میلیون نفر سکنه دارد و دارای وضعیت اقلیمی، جوی خشک و گرم است، کمبود وزش باد بر آن حاکم است، و هم چنین با فقدان عملکرد دولتهای مختلف در این رژیم در نجات جان و مال مردم همراه و روبرو بوده و هست، طبیعتا بسیار فاجعه آور خواهد بود. بطور مثال حدود سه سال پیش کارشناسان ژاپنی که با کمکها و تسهیلات ارزی برنامه زیستمحیطی سازمان ملل متحد به تهران آمده بودند، اعلا م کردند که عواقب کنونی آلودگی هوا سالانه بین ۷ تا ۹ هزار نفر از هموطنان ما در تهران را به سادگی می کشد، که البته آمارهای بین المللی فوق توسط سازمان محیط زیست آخوندی تاکنون در حد نصف گزارش شده و سانسور می گردد.

سایت ایران سبز: آقای موسوی منابع تولید آلاینده های هوا و آمارهای رسمی درباره غلظت گازهای گلخانه ای در شهر تهران چگونه اند؟

البته منابع تولید آلاینده های هوا از سالهای دور بر سازمان محیط زیست و مقامات و مسئولان ذیربط جمهوری اسلامی کاملا شناخته شده اند. روزنامه صدای عدالت ۱۶ آبان ۷۹ بنقل از محمد تابش رئیس کمیته اقتصادی فنی و عمرانی کمیسیون اصل ۹۰ قانون اساسی مجلس ششم این رژیم به برخی دلایل آلودگی هوا چنین اشاره کرده است. در تهران بیش از دو میلیون خودروی فعال وجود دارند که بیشترین تعداد آن ها بین ۱۰ تا ۲۲ سال دارند و ۱۷ درصدشان روغن سوزی دارند (که طبیعتا میدانید در سال ۸۴ وضعیت آنان بسیار بدتر نیز شده است). آلودگی هوای تهران ۵۰ درصد مربوط به خودروهای قدیمی و فرسوده، ۲۵ درصد ناشی از سوخت ناقص خودروهای تولید مونتاژ داخل است که هزینه استانداردکردن سوخت ها هم برای دولت بسیار بالاست و ۲۵ درصد نیز به دلیل عدم وجود مهندسی ترافیک شهر تهران می باشد. خودروهای فعال در تهران، در هرشبانه روز معادل ۱۶ تن ذرات لاستیک، ۷ تن آزبست لنت ترمز و ۵ تن سرب سرطانزا در هوای تهران پخش می کنند. نیروگاههای دولتی بعث، فیروزی و پالایشگاه تهران هم بیش از ۸۳ هزار تن آلاینده های خطرناک وارد هوای اتمسفر تهران می کنند. هم چنین روزنامه همشهری ۲۹ آبان ۷۶ نوشته بود که متاسفانه بخش مهمی از خودروها و موتورسیکلتهای آلاینده در اختیار برخی دستگاههای دولتی و بخصوص نهادها و ارگانهای امنیتی و نظامی هستند. که هموطنان بنا تجربه گواهی می کنند که این ارگانها ی دولتی در ۲۴ ساعت شبانه روز پیوسته در شهر تهران مشغول گشت زدن، ایجاد سروصداهای مزاحم و آزیرکشی های ناهنجار و سرکوب مردم و مخالفان هستند. در مجموع اگر بخواهم مشکلات و مسائل فنی در زمینه تولید آلودگی هوا و انتشار گازهای گلخانه ای را تیتر وار بیان کنم عبارتند از، رشد شتابناک جمعیت، برج سازیهای انبوه و نابود کردن فضاهای جنگلی و مناطق سبز بمنظور ساخت و سازهای بی رویه، مکانیابی ناصحیح صنایع و ساختارهای قدیمی صنعت، توزیع ناعادلانه سوخت، کمبود شبکه وسایل نقلیه عمومی و واگن های مترو، طرح و برنامه ریزیهای متوقف مانده مهندسی ترافیک و حمل و نقل، راه بندهای طولانی مدت، تعدد میلیونی خودروهای فرسوده و دودزا و از رده خارج نکردن خودروهای مستعمل، عدم معاینه فنی و امکانات موجود برای تولید ماشینهای با کاتالیزاتور کم مصرف با قیمت پائین، ساختارهای کهنه صنعت اتوموبیل سازی و مونتاژ و همچنین موارد سوزاندن و پخش و پلاکردن زباله ها ی شهری و دیگر و تصاعد گازهای شیمیایی گوناگون ناشی از اماکن آلوده صنعتی و زباله های قدیمی و همچنین انتشار آلودگی ذرات معلق که بیشتر به دود اگزوزها، دودکش خانه ها و کارخانجات بر می گردد، از جمله دلایل و عوامل مهم که تولید و تصاعد گازهای سمی سرطانزا و کشنده در اتمسفر تهران در این سالیان هستند. حدود ده سال پیش روزنامه سلام ۱۰ اردیبهشت ۷۳ نوشته بود که آلودگی هوا به تدریج همانند امراض سهمگین چون وبا و طاعون وضع بسیار نگران کننده و وحشتناکی به وجود آورده است، ازدیاد سکته های قلبی، سرطان پوست و ریه، تنگی نفس، خارش پوست، کم اشتهایی و سردرد و ناراحتیهای روحی و روانی بین اقشار مختلف مردم در تهران، ولیکن مسئولان تنها به دادن هشدار به بیرون نیامدن از خانه اکتفا می کنند.

سایت ایران سبز: آقای موسوی شما گفتید که مشکلات کمبود فضای سبز و جنگلتراشی گسترده طی سالهای گذشته در ازدیاد انتشار گازهای گلخانه ای بسیار موثر بوده است، آیا در این باره فاکت مشخصی دارید؟

ببینید بلحاظ علمی و اکولوژیکی اثبات شده است که گیاهان و فضای سبز و درختان جنگلی قادر هستند، مقدار قابل توجهی از دی اکسید کربن را جذب کرده و به اکسیژن تبدیل کنند. و طبیعتا اگر یک شهر ۱۴ میلیونی مثل تهران فضای سبز سرانه آن تنها کمتر از یک متر مربع برای هر فرد باشد و برای مقایسه، استاندارد سرانه فضای سبز در شهرهای کشورهای پیشرفته و اروپایی بیش از ۲۰ متر مربع است. و یا اگر در ابعاد وسیعی به قطع درختان و تخریب جنگلها پرداخته شود و نیز پی در پی حوادث آتش سوزیهای گسترده در جنگلهای کشور اتفاق بیفتند، این فجایع باعث می شود که وضعیت جوی و محیط زیست زندگی شهرها غالبا با مشکلات و عوارض پدیده دود و مه فتو شیمیایی و انباشت غبارهای سمی و گازهای گلخانه ای در اتمسفر روبرو شده و مواقع ریزش باران نیز محیط زیست شهرها و مناطق طبیعی و کشاورزی با خطرات و ضایعات بارانهای شدید اسیدی مواجه گردد. در همین هفته اخیر سایت روز و خبرگزاری مهر وابسته به جناحهای درون رژیم نوشته بودند که بر اثر آتش سوزی اخیر در جنگلهای شمال کشور دست کم ۲۵۰ هکتار از جنگلهای استان گلستان، مازندران و گیلان کاملا سوخته و به مخروبه تبدیل شده اند. البته در مورد دلایل و عوامل این آتش سوزی هم مثل دیگر آتش سوزیها در دو دهه گذشته در مناطق جنگلی و پارکهای ملی و غیره، همیشه مقامات و مسئولان محیط زیست و جنگلها در جمهوری اسلامی بغایت سکوت اختیار کرده و می کنند. یکی از دلایل بروز فاجعه جنگل سوزی را اول مهرماه ۷۴ خبرگزاری ایرنا، چنین گزارش کرده بود، عینا می خوانم. ایران تمرینهای پیاده نظام را در یک جنگل شمال گلستان شروع کردند و واحدهای هلیکوپتر، هواپیما، تانک، توپخانه و ۵۰۰۰ نیروی سپاه و بسیجی در این تمرینات در داخل جنگل و پارک ملی گلستان شرکت کردنند. این تمرینات نظامی و آتشباری با نام نصر ۱ و به هدف آمادگی دفاعی نظامی در مقابل دشمن فرضی انجام شدند. به عبارتی دیگر تمرینات نظامی برای سرکوبی مردم و برای صدور جنگ و تروریست توسط سپاه و بسیجیان عامل مهمی در آتش سوزی جنگلها ی کشور و ایجاد آلودگی هوا و سروصدا (آلودگی صوتی) در شهرهای ایران است.

سایت ایران سبز: آقای موسوی در نظام جمهوری اسلامی قانون جلوگیری از آلودگی هوا بتصویب رسیده است. وظایف جلوگیری از آلودگی هوا بعهده چه ارگانی قرار دارد؟

بله در سال ۷۴ قانون نحوه جلوگیری از آلودگی هوا با محوریت بخش های وسایل نقلیه موتوری، کارخانجات و منابع تجاری و خانگی به تصویب مجلس شورای اسلامی رسیده است. و بر اساس ماده ۶ قانون مبارزه با آلودگی هوا در جمهوری اسلامی، بطور موازی و باتفاق ارگانهای سازمان محیط زیست، شهرداری تهران، نیروهای انتظامی، راهنمایی و رانندگی و وزارتخانه های مختلف متعهد به کنترل آلودگی هوا در نظام جمهوری اسلامی هستند. که البته همین در هم ریختگی سازمان کار، اختلافات و باندبازیهای درونی نهادها و ارگانهای دولتی کنترل هوا، خود مانع اصلی و مهم عدم اجرای صحیح موازین و قوانین موجود در نظام آخوندها برای جلوگیری از آلاینده های هوا در ایران می شود.

در مورد فقدان نگرش علمی و عملی و عدم کاردانی سازمان محیط زیست و دیگر نهادهای دولتی مسئول جلوگیری از آلودگی هوا در فوق، سایت کانون دیده بانان زمین در ۱۳ آذر ۸۴ امسال چنین نوشته بود. چندین سال متمادی است که در پائیز و زمستان، تهران در بحران شدید آلودگی هوا بسر می برد. و هزینه های بسیار گزاف بیت المال صرف مطالعات متخصصین داخلی و بین المللی از جمله جایکا شده است. بهترین گواه این مدعا چتری از مه دود فتو شیمیایی است که سایه شوم و مرگبار خود را چند روزی است بر سر ساکنان تهران گسترده است. سازمان حفاظت محیط زیست در حالی که نفس کشیدن برای مردم تهران مشکل شده و منتظر اقدامی از سوی دولتمردان می باشند، با حیرت اعلام می کند که نقش نظارتی را بر عهده دارد و بجای مجبور کردن ارگانها و نهادهای اجرایی دیگر نظیر شهرداری وزارت بهداشت و درمان و یا آموزش و پرورش و …. به اجرای راه کارهای شرایط بحران به راحتی از به گردن گرفتن سهم مسئولیت خود طفره رفته و تنها نقش ناظر بر آلودگی را وظیفه مند خود می داند. و این ادعا را در برابر میلیون ها بیننده و شنونده در اخبار ساعت ۲۱ صدا و سیما- شبکه یک تاریخ ۱۲/۹/۸۴ بیان می کند. کمیته باصطلاح اضطراری شرایط بحرانی آلودگی هوای تهران که علت وجودی آن همین شرایط است، و در این روزهای بحرانی به علت دستیابی به حد نصاب شرکت کنندگان تشکیل نمی شود. از ۱۶ نفر اعضاءاین کمیته تنها ۵ نفر بعلاوه استاندار تهران حاضر بودند (اخبار ساعت ۲۱ صدا و سیما � شبکه یک تاریخ ۱۳/۹/۸۴). اعضای کمیته اضطراری که متشکل از نمایندگان وزارتخانه ها و نهادهای ذیربط می باشند، درست در موقع شرایط مرگبار اضطراری، ظاهرا غیبشان می زند. در حالی که مردم از کوچک و بزرگ، کودک تا کهنسال در معرض خطر و آسیب های جدی این آلودگی مرگبار قرار گرفته اند، متاسفانه هیچ وزارتخانه، ارگان و حتی شهرداری تهران مسئولیت سهم خود را در کاهش این آسیب به سلامت مردم را بر عهده نمی گیرند و دست به هیچ اقدامی جدی نمی زنند. اما همین وزارتخانه ها و نهادها، چند روز دیگر با شعار روز هوای پاک در ۲۹ دی به اجرای نمایش های مضحک و بی محتوا پرداخته و با هدر دادن بیت المال سعی می کنند گوی سبقت را از یکدیگر بربایند.

سایت ایران سبز: آقای موسوی تحت یک چنین شرایطی خاتمی در سال ۷۸ برنامه ای را تحت عنوان برنامه جامع کاهش آلودگی هوا بتصویب رساند. نتایج اجرای طرح فوق هم اکنون چگونه است؟

در برنامه آخوند خاتمی بنا شده بود که موارد مشکلات و مسائل معاینه فنی، استاندارد کردن خودروهای نو، از رده خارج کردن خودروهای مستعمل، گازسوزکردن وسایل نقلیه عمومی، حمل و نقل، مدیریت ترافیک و بهبود وضعیت سوخت و آموزش و غیره برای مقابله با آلودگی هوا حل و فصل گردنند. ولیکن اگر بلحاظ کارشناسی بار آلاینده های هوا در فصول سرد همین امسال در دوره احمدی نژاد را با میزان آلاینده های سال گذشته در زمان آخوند خاتمی مقایسه کنیم، می بینید که بحران آلودگی هوای تهران رو به فزونی نهاده است. که بیانگر اینست، طرح فوق توسط آخوند خاتمی به شهادت خود کارشناسان وابسته به جمهوری اسلامی هیچ کارآیی نداشته است. در تاریخ ۲۸ آبان ۸۴ پایگاه اطلاع رسانی شهرسازی و معماری مصاحبه ای را با فردی بنام گودرز از کارشناسان دولتی درج کرده بود که اجازه بدهید، عینا برایتان بخوانم، که بیانگر همه چیست.

سئوال خبرنگار، طرح‌هاى ارایه شده براى کاهش آلودگى هوا در مواقع وارونگى و بحران هوا بیشتر شکل مسکن بوده‌اند تا درمان قطعی، نظر شما در این باره چیست؟

جواب کارشناس دولتی، در مورد از رده خارج کردن خودروهاى فرسوده، تقریبا هیچ کارى تاکنون انجام نشده و به طور کامل در حد اقدامات اولیه باقى مانده است. پروژه خروج خودروهاى فرسوده در سال ۱۳۷۶ ارایه و در سال ۱۳۷۸ تایید شد. و از زمان ابلاغ (۱۳۸۹) تاکنون فقط ۱۵ هزار خودروى فرسوده از رده خارج شده است و به نظر می‌رسد خروج سالانه ۲۰۰ هزار خودروى فرسوده، آمارى رویایى است. در امر افزایش ناوگان حمل و نقل عمومى به جز نوسازى دستگاه‌هاى موجود، اتفاق دیگرى رخ نداده است و از نظر عددى در تعداد این خودروها تغییرى ایجاد نشده است. همچنین اقدامات انجام شده در بهبود کیفیت سوخت به هیچ وجه کافى نیست. هر چند گوگرد موجود در گازوییل از هفت هزار ppm به ppm 380 رسید. با این حال استاندارد موجود هشت برابر از کیفیت لازم جهانى عقب تر است و به راحتى می‌توان پیش‌بینى کرد که یک خودرو در تهران ۲۰ برابربیشتر از یک خودرو در کشورهاى پیشرفته آلودگى ایجاد می‌کند. معاینه فنى خودروها نیز از موضوعات ناکارآمد در بحث کاهش آلودگى هوا است. به طور مثال هنوز براى موتورسیکلت‌ها و خودروهاى سنگین مراکز معاینه فنى راه‌اندازى نشده‌است. هر چند طبق بررسى هاى یک شرکت ژاپنى در ایران، با انجام صحیح معاینه فنى خودروها مى توان ۲۵ درصد از آلودگى هواى تهران را کاهش داد. همچنین در راستاى همین موضوع پی‌گیری‌هایى نیز در امر ساماندهى صنایع و مشاغل در حال انجام است. خروج منابع مزاحم از تهران یا استفاده از سیستم‌هاى کاهش آلودگى در این صنایع نیز بحث جدیدى است که مورد توجه قرار گرفته است. در امر تولید خودروهاى استاندارد، معتقدم که سازمان محیط زیست با توجه به مشکلات موجود و در پیش رو، نسبت به شرایط عملکرد خوبى داشته است. به طور مثال، تولید خودروى پیکان متوقف شده و خودروهایى که اخیرا تولید می‌شوند انژکتورى و مجهز به مبدل‌هاى کاتالیزورى هستند. هر چند خودروهاى خارجى استاندارد یورو چهار را دنبال می‌کنند و خودروهاى استاندارد ایرانى هنوز در حد یورو یک هم نیستند. در مجموع معتقدم با توجه به خطرات آلودگى هوا و هزینه سرمایه هاى ملى، اقدامات انجام شده قابل توجه و قبول نبوده است. سلامت ملى چیزى نیست که در کوتاه مدت بتوان به آن پرداخت.

سایت ایران سبز: آقای موسوی در سال ۷۷ اداره راهنمایی و رانندگی رژیم، بمدت کوتاهی طرح تردد زوج و فرد خودروها را در مواقع اظطراری آلودگی هوا به اجرا در آورد که بلافاصله تعطیل شد. حال دوباره صحبت از ادامه این طرح است.

بله در آنموقع اداره راهنمایی و رانندگی، طرح تردد خودروها را بر مبنای شماره های فرد و زوج پلاکها سعی کرد به اجرا در آورد که این طرح سریعا از سوی شورای تامین استان تهران رژیم، با صدور اطلاعیه ای بلافاصله لغو شد. در آن زمان یادم می آید که خبر گزاری ایرنا، دلیل باطل کردن این طرح رو بوسیله این شورا چنین نوشته بود که بدلیل عدم پاسخگویی ناوگان اتوبوسرانی کنونی شهری جهت جابجایی اقشار مختلف، ادامه طرح ممنوعیت تردد زوج و فرد توسط اداره راهنمایی، یقینا پیآمدهای اجتماعی سیاسی و امنیتی و عکس العملهای گسترده مردم را بدنبال خواهد داشت. حال در زمان دولت نظامی احمدی نژاد که برای جلوگیری نارضایتی و سرکوبی هر چه بیشتر عمومی بر سر کار آمده است، پاسداری بنام دانشجو استاندار تهران و رئیس کمیته مواقع اضطراری آلودگی هوای تهران در نظام آخوندی در ایسنا ۲۳ آذر ۸۴ می آید و اعلام می کند که اجرای طرح تردد زوج و فرد خودروها برای پیاده کردن جرات خاصی می طلبد، هیچ کس قبلا جرات اجرای این طرح را نداشت که ما الانه تصمیم به اجرای آن گرفتیم. خلاصه بنابر خبر فوق باید بگویم که اقدامات چه حرفی و چه عملی دولتها در این نظام از جمله در زمینه محیط زیست و برای کاهش آلودگی هوای تهران نیز، تنها در گرو تضمین مصالح و منافع بقای نظام جمهوری اسلامی در ایران است.

سایت ایران سبز: آقای موسوی جشنواره های هفته هوای پاک از ۱۴ تا ۲۸ دی ۸۴ توسط رژیم برگزار می شود. و جمهوری اسلامی هرساله از دانش آموزان و جوانان علاقمند به محیط زیست در کشور برای کشاندن و حضور آنان در برنامه های هفته هوای پاک خود سوء استفاده های مذهبی و سیاسی زیادی می نماید، نظر شما چیست؟

بله کاملا درست است. در تایید نظر شما، روابط عمومی سایت سازمان محیط زیست آخوندی در تاریخ ۲۵/۱۰/۸۴ نوشته بود که فاطمه واعظ جوادی معاون پاسدار احمدی نژاد در سازمان محیط زیست در آستانه ۲۹ دی ماه، با رفتن برسر قبر خمینی (که البته بطور وقیحانه دسته ای از کودکان و دانش آموزان مدارس تهران را نیز بهمراه خود به آنجا برده بود) و میثاق با امام خمینی هفته هوای پاک را افتتاح کرد و گفت که از امام راحل و شهدای جنگ استمداد می طلبیم که در راه شکرگذاری و حفاظت از محیط زیست جمهوری اسلامی را یاری کند. واعظی رئیس سازمان محیط زیست با بیان اینکه انشاء الله با تصویب بودجه سال ۸۵ وضعیت محیط زیست بهتر از فعلی خواهد شد گفت، لطف پروردگار طی ده روز اخیر با بارشهای متعدد شامل محیط زیست شد تا در ایام هوای پاک شرمنده مردم نباشیم. واعظی همچنین گفت که احمدی نژاد روی محیط زیست حساسیت زیادی دارد، بنحوی که نسبت به خرید ۵۰۰ دستگاه اتوبوس از محل بودجه نهاد ریاست جمهوری برای ورود چرخه حمل و نقل عمومی اقدام کرده اند.

بنابر گفته فوق توجه می فرمایید که مسئول محیط زیست رژیم آخوندی برای حل اوضاع بحران آلودگی هوا در تهران در وهله اول از همه مهمتر اتکایش به ایدئولوژی و معنویات یک رهبر بنیاد گرای ضد علم و ضد محیط زیست مثل خمینی است و تا آنجائیکه به راه کارهای عملی از جانب خانم باصطلاح متخصص محیط زیست در رژیم بر میگردد، فاطمه جوادی با دست بلند کردن به آسمان و دعا کردن در پیشگاه پروردگار برای ریزش باران، تصورش اینستکه بر مشکلات حاد و جدی محیط زیست در تهران و سراسر کشور انشاءالله و ماشاءالله فائق آید. البته باید عرض کنم بخصوص در زمان اضطراری و بحرانی تر شدن هوای تهران، مسئولین محیط زیست رژیم و فاطمه جوادی بلافاصله در مطبوعات و رادیو و تلویزیون رژیم حاضر شده آمده و به مردم قول و قرارهای مبنی بر انجام پروژه های ملی در آتیه را مشتلق می دهند، که همانطور در فوق یکی از کارشناسان رژیم گفته بود، تاکنون هیچگاه و هیچکدام از اینگونه پروژه های تبلیغاتی رژیم، بطور واقعی و جدی عملی نگشته اند. مثلا در همین ایام خبرگزاری دانشجویان ایسنا در تاریخ ۱۸/۸/۸۴ از قول فاطمه جوادی خبرداده بود که هم اکنون ۲۷ دستگاه سنجش آلودگی هوا به گمرگ کشور وارد شده است. و پروژه ای ملی در حال اجراست که بر اساس آن در تعدادی از شهرهای آلوده کشور از این سیستمها استفاده خواهد شد. البته می دانید که غالب این پروژه ها هم متاسفانه تاکنون با کمک رسانیهای فراوان مالی و تکنیکی از سوی بانک جهانی و یا برنامه های زیستمحیطی سازمان ملل به جمهوری اسلامی انجام شده و می شود در این باره خبرگزاری مهر در تاریخ ۱۳ دی ۸۴ از اعطای وام بانک جهانی و در اختیار گذاشتن چندین دستگاه های سنجش هوا به رژیم برای ساماندهی آلودگی هوا خبر داده و پرده برداشته است. بنابر گزارش خبرگزاری مهر، مهندس سیدحسین آقامیری، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست خراسان رضوی با اعلام خبر آمادگی بانک جهانی برای رفع آلودگی هوای مشهد، از نصب پنج دستگاه سنجش آلودگی هوا تا پایان سال جاری در مشهد خبر داد و اظهار داشت که این دستگاه‌ها اکنون در گمرک مشهد هستند و به زودی در سطح شهر مستقر خواهند شد.
در پایان توجهتان را به یک مطلب از معاون سازمان باصطلاح محیط زیست جلب می کنم که برای توجیه کردن پروژه هسته ای که حزب سبزهای ایران مداوما گفته است که تنها و تنها برای دسترسی به تسلیحات هسته ای است، دست به دامان گرم شدن جو زمین و موضوعات زیست محیطی می شود. این مطلب احتیاج به توضیح ندارد و به خوبی سیاست شتر مرغی رژیم در قبال محیط زیست را نشان می دهد. به اینها می گویند پروژه هسته ای خطرناک است، می گویند برای محدود کردن گرمایش جهان و باران های اسیدی است. می گویند خوب پیمان کیوتو را رعایت کنید، می گویند این پیمان با دین مبین اسلام همخوانی ندارد!!!

عنوان خبر : سوخت هسته ای راهی برای محدود کردن گرمایش جهان است

متن خبر: معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست؛ سوخت هسته ای را راهی برای محدود کردن گرمایش جهانی دانست باید از سوخت هسته ای به عنوان بهترین گزینه برای محدود کردن گرمایش جهانی و باران اسیدی حمایت بیشتری صورت گیرد. دکتر سید خلاق میرنیا، معاون زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست در نشست کارشناسان محیط زیست و انرژی های پاک سازمان حفاظت محیط زیست، با اشاره به رشد فزاینده جمعیت و نیاز به انرژی گفت: میزان تقاضای انرژی تا سال ۲۰۶۰ سه برابر رقم فعلی خواهد شد؛ اما در حال حاضر بخش اعظم این انرژی از طریق سوختهای فسیلی تامین می شود. وی با اشاره به محدودیت منابع سوختهای فسیلی در دنیا و نیز مشکلات زیست محیطی ناشی از احتراق آن افزود: علاوه بر این، گازهای ناشی از احتراق سوخت های فسیلی مشکلاتی نظیر گرمایش جهانی و باران اسیدی را به همراه دارند؛ ضمن اینکه بروز انواع بیماریها و حتی مرگ و میر انسانها و موجودات زنده ناشی از احتراق این نوع سوخت هاست. دکتر میرنیا گفت: نظر به فاحش بودن اثر گرمایش جهانی بر حیات روی کره زمین، شرکت های بیمه‌ای در همه نقاط جهان این موضوع را جدی تلقی کرده اند؛ چرا که در صورت تداوم این امر هیچکس از فاجعه گرم شدن زمین در امان نخواهد بود. وی میانگین دمای جهانی تا سال ۲۱۰۰ را همراه با افزایش ا تا ۵/۳ درجه سانتی گراد ذکر کرد و افزود: این افزایش دما به بالا آمدن سطح دریا در حد میانگین ۱۵ تا ۹۵ سانتی متر منجر می شود که بهترین برآورد در این زمینه ۵۰ سانتی متر است و این امر فاجعه ای بزرگ به شمار می آید. معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست، تامین انرژی با رعایت حفظ محیط زیست و سلامت شهروندان را امری مهم تلقی و عنوان کرد: انرژی های تجدیدپذیر و پاک گزینه مناسبی برای حل این معضلات به شمار می روند اما باید توجه داشت که هر انرژی پاکی را نیز نمی توان به کار گرفت. وی ادامه داد: هزینه های هر یک از منابع انرژی نظیر خورشیدی، باد، زمین گرمایی، برق آبی، امواج و پسماندها باید مد نظر قرار گیرد؛ چرا که بر طبق مطالعات، تولید انرژی حاصل از هر یک از آن ها در مقایسه با هزینه صرف شده برای بکارگیری بسیار اندک است. دکتر میرنیا، تنها گزینه مطلوب و ایده آل را انرژی هسته ای عنوان و اظهار داشت: این نوع انرژی فاقد هرگونه آلودگی زیست محیطی است و می تواند با توجه به مشکلات موجود جهانی جایگزین بسیار مناسبی برای سوختهای فسیلی گردد، بنابراین باید از این گزینه به عنوان راهی برای کمک به محدود کردن گرمایش جهانی و باران اسیدی حمایت کرد. وی افزود: برطبق آمارها هر راکتور هسته ای می تواند علاوه بر تولید حدود ۱۳۰۰ مگاوات برق، عاری از هر گونه آلودگی معمولی یا گاز گلخانه ای نظیر دی اکسید کربن، اکسیدهای نیتروژن و گوگرد باشد. وی افزود: گرچه جایگزین نمودن سوختهای گازی با دیگر انواع سوخت در کاهش آلاینده ها بی‌تاثیر نیست؛ اما همچنان به عنوان یک منبع آلاینده زیست محیطی مطرح است که در صورت دستیابی به فناوری هسته ای انتظار می رود این بخش از منابع آلاینده نیز حذف گردد. دکتر میرنیا در پایان وجود ۴۳۰ دستگاه راکتور هسته ای در کشورهای پیشرفته جهان را دلیلی بر صحیح بودن انتخاب سوخت هسته ای دانست و خواستار ارائه راهکار از سوی مسوولان کشور برای حذف سوخت های فسیلی شد.

تهیه کننده : روابط عمومی
تاریخ خبر: ۸۴/۱۰/۲۵
Share Button

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

برای انتشار کامنت، جواب مسئله زیر را بنویسید *