نمایش تبلیغاتی شرکت کلرپارس برای رفع و رجوع گزارشات آلودگی آبهای سطحی و زیرزمینی در تبریز

خرداد ۲۶, ۱۴۰۲

Image

Image

در پی انتشار گزارشاتی مبنی بر آلودگی شیمیایی آب‌های سطحی و زیر سطحی تبریز توسط شرکت کلرپارس، این شرکت با یک نمایش تبلیغاتی تحت عنوان “اقدام خودجوش مسئولان و کارکنان شرکت کلر پارس در پویش پاکسازی تالاب بین المللی قوری گل” سعی در مقابله با آن کرد.

این کارخانه دقیقاً در منطقه ای قرار گرفته است که چاه های عمیق آب منطقه ای آذربایجان شرقی در آن جا قرار دارد و آب شرب ساکنان مناطق شرق تبریز از همین ناحیه ای که در خطر آلودگی قرار دارد، تامین می شود.

نامه اداره کل حفاظت محیط زیست به دادستانی استان در گذشته به موضوع آلودگی چاه های آب شرب تبریز در منطقه اشاره داشت که پیگیری خاصی صورت نگرفت.

بنا بر گزارشات مطبوعات رژیم، پارامترهای خروجی پساب صنعتی کارخانه کلرپارس خارج از محدوده استاندارد و حاوی هیدروکربن ها و مواد آروماتیک خطرناک است که در مسیل رودخانه فصلی منطقه رهاسازی می شود. یون کلر و کلر آزاد از مهمترین پارامترهای آلاینده و خطرناک این کارخانه صنایع شیمیایی در شرق تبریز است.

شرکت کلرپارس تبریز از شرکت‌های زیرمجموعه شستا وابسته به شرکت تامین سازمان تامین اجتماعی است. سعید مرتضوی، بازجو و قاضی جنایتکار تا سال ۱۳۹۲یکی از اعضای هیات مدیره این شرکت بود. برخی دیگر از وابستگان سپاه پاسداران از اعضای هیات مدیره و مدیران کمپانی مادر کلر پارس هستند که مجموعه‌ای با بیش از ۱۶۶ شرکت (مدیریتی) را اداره می‌کند.

مجموع دارایی‌های این شرکت در سال ۱۳۹۷ بالغ بر ۵۷ هزار میلیارد تومان و درآمد سالانه آن نزدیک به ۳۲ هزار میلیارد تومان اعلام شده‌است، که در پایان سال مالی منتهی به ۱۳۹۹/۰۳/۳۱ به ۵۲ هزار میلیارد تومان رسیده‌است. سازمان محیط زیست رژیم تاکنون هیچ اقدام جدی در قبال گزارشات مختلف مبنی بر آلودگی آبهای زیر زمینی تبریز توسط این شرکت انجام نداده است.

در حال حاضر به‌طور متوسط معادل ۱۰ درصد از مجموع ارزش بازار بورس اوراق بهادار تهران، متعلق به شرکت‌های زیرمجموعه شستا است.

شستا در ۹ صنعت اصلی زیر حضور فعال دارد:

  • نفت، گاز و پتروشیمی
  • داروسازی
  • معدن
  • سیمان
  • تولید نیروی برق
  • فناوری اطلاعات
  • ترابری دریایی
  • مالی
  • کشاورزی و دامپروری

البته این شرکت در صنایع سلولزی، کاشی و سرامیک، لوازم خانگی و لاستیک حضور نیز فعال است.

دو سند در مورد تخلفات شرکت کلرپارس که مورد اعتنا قرار نگرفت:

Share Button

Tags: , ,

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

برای انتشار کامنت، جواب مسئله زیر را بنویسید *