مشکل انباشت زباله در استان مازندران بدتر از بمب شیمیایی حلبچه

اردیبهشت ۳۱, ۱۳۹۸

سخن سیاسی روز

سالهاست که شهرهای مختلف کشور با مشکلات فاجعه بار دفع زباله و پسماند مواجه‌اند که مستقیما سلامت و جان شهروندان را تهدید می‌کند. این فاجعه فقط مختص تهران و آرادکوه نیست. نماینده بابلسر در مجلس رژیم امروز ۳۱ اردیبهشت با قرائت آمار و طرح سوال، به گوشه‌ای از عمق این فاجعه اشاره کرد.  ولی الله نانواکناری در تشریح سوال خود از وزیر کشور درباره دپوی زباله در نواحی شهری شهرستان‌های بابلسر و فریدون کنار و شهرهای استان مازندران، گفت:

“بیش از یک دهه است که مازندران با مشکل دپوی زباله مواجه است و میلیون‌ها تن زباله در این منطقه رها شده است که شیرابه‌های آن وارد زمین‌های کشاورزی می‌شود و صدمات ناشی از انباشت زباله سلامت هموطنان مناطق ساحلی را تهدید می‌کند. اگر در این زمینه چاره اندیشی نشود این مشکل از بمب شیمیایی حلبچه هم بدتر است. این پسماندها در ۲۷ نقطه مازندران وجود دارند، شیرابه‌های آن در رودخانه‌ها سرازیر می‌شود و تمام این حیوانات اهلی از همین آب‌ها استفاده می‌کنند.”

معضل دفع صحیح، کارشناسانه و بهداشتی پسماندهای گوناگون در شهرها و مناطق مختلف یکی از مهمترین دغدغه‌های کشورهای پیشرفته در جهان است. کشورهای مختلف با اختصاص بودجه کافی برای این منظور توانسته‌اند با علم و دانش کارشناسان زیست محیطی با بهره‌گیری از آخرین تحولات تکنولوژیک به موفقیتهای قابل ملاحظه‌ای در این زمینه دست یابند. متاسفانه محیط زیست ایران بطور کلی و دفع بهداشتی زباله و پسماند بطور خاص که مستقیما به سلامت مردم ارتباط پیدا می‌کند، تحت حاکمیت جمهوری اسلامی طی ۴۰ سال گذشته به قهقراء رفته است. این در حالیست که نظام حاکم تاکنون میلیاردها دلار خرج برنامه‌های ضد محیط زیستیِ اتمی برای مقاصد ماجراجویانه و کمکهای سخاوتمندانه به گروههای تروریستی در جهان کرده است.

Share Button

Tags: , , ,

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

برای انتشار کامنت، جواب مسئله زیر را بنویسید *