مداخله آشکار حکومت ایران در کرکوک و امور داخلی عراق

شهریور ۲۱, ۱۴۰۲

شهر کرکوک پس از آنکه با موافقت دولت مرکزی عراق مبنی بر بازگشت حزب دمکرات کردستان عراق به این شهر که پس از حمله نیروهای شیعه طرفدار رژیم ایران در سال ۲۰۱۷ از کرکوک خارج شده بودند، توسط نیروهای نیابتی رژیم مانند عصائب اهل الحق و حشدالشعبی طی روزهای اخیر ناآرام شده و صحنه حمله به ساکنان کرد این شهر گردیده. به لحاظ تاریخی شهر کرکوک محل سکونت ملیتها و مذاهب مختلف از جمله کردها، اعراب، ترکمن‌ها و آسوری‌ها بوده است.

صدام حسین در سالهای قبل از سقوطش با بیرون کردن اجباری کردها، خرید زمینهای آنها و تشویق مهاجرت و اعطای زمین به عربها، تعادل دموگرافیک شهر را بسود ساکنا عرب بر هم زد. پس از آنکه داعش مناطق مرکزی عراق را اشغال کرد و توسط پیشمرگه‌های کرد در سوریه و عراق بیرون رانده شدند، کردهای عراق عملا شهر کرکوک را در دست خود گرفتند. در سال ۲۰۱۷ رژیم ایران با نیروهای مزدور خود را در عراق تحت فرماندهی سپاه قدس و قاسم سلیمانی و در سکوت معنی‌دار نیروهای آمریکایی به بهانه رفراندم استقلال کردستان به کرکوک حمله نظامی کرد و از آن تاریخ حزب دمکرات کردستان عراق از کرکوک خارج شد و نیروهای حشد و عصائب، دفاتر حزب دمکرات کردستان عراق را تصرف کردند.

اکنون پس از توافق اقلیم کردستان و دولت مرکزی برای بازگرداندن دفاتر حزب به نیروهای پیشمرگه، رژیم ایران با دخالت مجدد، عامل آشوب و درگیری در شهر کرکوک شده است. طی درگیریهای روزهای اخیر تاکنون ۱ نفر کشته و بیش از ۱۰ نفر مجروح شدند.

Share Button

Tags: ,

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

برای انتشار کامنت، جواب مسئله زیر را بنویسید *