محیط زیست در هفته گذشته – ۵ اسفند

اسفند ۸, ۱۴۰۱

۵ اسفند ۱۴۰۱

پدیده گرد و غبار به شمال هم رسید.
بنا بر گزارش فعالین #محیط_زیست، سومدیریت نهادینه شده از دو طریق به تالاب میانکاله بیشتر آسیب می‌رساند. اول از طریق سد سازی‌های مضر و دوم لایروبی رودخانه‌های منتهی به تالاب ب بیل میکانیکی و لودر. در هر دو رد پای سپاه و دولتی های پیمانکار دیده می‌شود و برای این خدمات (تخریب‌ها) میلیاردها تومان دریافت می‌کنند.
عباس محمدی، فعال محیط زیست: با این اقدامات گل و لای ته رودخانه‌ها را برداشت کردند و با آن صدها و شاید چندین هزار تپه را در جاهای مختلف درست کردند، توجه کنید که گل و لای کف رودخانه نرم‌ترین نوع خاک است این خاک بسیار نرم وقتی خشک شود تبدیل به ریزگرد می‌شود. همین الان برای احیای تالاب میانکاله و خلیج گرگان حداقل در شبانه روز ۵۰ دستگاه ماشین آلات سنگین اطراف این تالاب مشغول به کار هستند. این خاک نمک دارد، و با وزش باد که در هوا پراکنده می‌شود به پوشش گیاهی مناطق اطراف آسیب می‌زند.
Image
————————————
۴ اسفند ۱۴۰۱
صدور پروانه‌های حفاری برای معندکاران که اکثرا وابستگان به رژیم هستند، نه تنها آسایش مردم مناطق را بر هم زده، بلکه خطری جدی برای #محیط_زیست محسوب می‌شود.
سوادکوه در شمال کشور، تازه‌ترین منطقه برای سودجویی معندکاران است. سازمان محیط زیست رژیم می‌گوید ما مجوز ندادیم، کار صمت است.
Image
——————————————-
۴ اسفند ۱۴۰۱
منابع خبری رژیم طی یک نمایش تبلیغاتی با بوغ و کرنا اعلام کردند که طرح انتقال آب از سد کانی‌سیب به #دریاچه_ارومیه آغاز شد.
ما بارها اعلام کرده‌ایم که طرحهای احمقانه انتقال آب از این سو به آن سو، نه تنها دردی از مشکل مقصد حل نمیکند، بلکه منابع آبی مبدا را نیز می‌خشکاند.
Image
————————————–
۲ اسفند ۱۴۰۱
سد #آقبلاغ در چهار محال و بختیاری از حدود ۱۵ سال قبل شروع شد. قرارگاه خانم‌الانبیا ۹ هزار میلیارد ریال اعتبار دریافت کرده بود.
امسال نیز ۱۰۰ میلیارد تومان دیگر برای آن اعتبار در نظر گرفته شده است. بر اساس یک گزارش ارزیابی در سال ۱۳۹۴ وزارت نیرو اعلام کرد از ساخت آن منصرف شده اما اختصاص بودجه بیشتر برای سپاه، اکنون این پروژه را دوباره راه اندازی کرده و یک هیات باصطلاح تحقیق و تفحص قرار است موضوع را بررسی کند.
در طی چهار دهه گذشته سپاه پاسداران تحت پوشش طرحهای عمرانی و سد سازی، با دریافت مبالغ نجومی باعث تخریب #محیط_زیست شده است.
Image
————————————–
۲ اسفند ۱۴۰۱
نمایش مضحک حکومتی که خود اصلی ترین عامل تخریب #محیط_زیست ایران است. مدتهاست که مسئولان حکومتی بدون آنکه از منبع آبیاری درختان فرضی صحبتی بمیان بیاورند، با حلوا حلوا کردن کاشت یک میلیارد درخت یک شوی مسخره را در رسانه‌های رژیم براه انداخته‌اند.
Image
————————————-
۲ اسفند ۱۴۰۱
کوه زباله با ارتفاعی بیش از ۱۰۰ متر در #سراوان، جنگل هیرکانی، زخمی عفونی در جنگلهای شمال و بی لیاقتی یک حکومت واپسگرا که مسئولانش تنها به سودجویی و دزدی میاندیشند. علی سلاجقه: عزم ملی برای رفع مشکلات زباله سراوان قالیباف: تاکید بر نگاه علمی و دانش بنیان در راستای حل معضل پسماند.
خبرگزاری مهر: “زباله سراوان رشت که حاصل ۴۰ سال بی تدبیری، کوتاهی‌ها و سهل انگاری‌های مدیریتی به یک کوه ۹۰ الی ۱۱۰ متری درآمده و روزانه ۲۰ لیتر در ثانیه شیرابه روانه رودخانه و سفره‌های آب زیر زمینی می‌کند.”
لازم به یادآوری است که ما در ۱۹ فروردین ۱۴۰۰ گزارشی در این باره منتشر کرده بودیم.
Image
 
 
Share Button

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

برای انتشار کامنت، جواب مسئله زیر را بنویسید *