محیط زیست در هفته گذشته – ۱۶ اسفند

اسفند ۱۸, ۱۴۰۱

Image

۸ اسفند ۱۴۰۱

یکی از اصلی‌ترین منابع تولید #آلودی_صوتی در شهرهای مختلف کشور، صدای گوشخراش بلندگوهای مساجد است که در برخی موارد در مجاورت بیمارستان‌ها سلامت بیماران را به مخاطره می‌اندازد.


Image

۸ اسفند ۱۴۰۱

از ۵۰ روز هوای ناسالم اراک در سال ۱۳۹۸، به بیش از ۱۲۰ روز ناسالم در سال جاری رسیده است. مدیرکل حفاظت #محیط_زیست رژیم در استان مرکزی:
تا سال ۹۸ نیروگاه حرارتی شازند گازسوز بوده است، اما طی دو سال اخیر #مازوت سوز شده و این امر روند آلودگی هوا را تحت تاثیر قرار داده است.
——————————————————————-
Image
۹ اسفند ۱۴۰۱
سد خرسان ۳ در سال ٩٧ توسط پیمانکار وابسته به سپاه پاسداران آغاز شد. همه متخصصان باتفاق معتقدند که ساختن این سد تاثیرات فاجعه‌باری در منطقه دنا در کهگیلویه و بویراحمد ایجاد خواهد کرد. ۱۷ روستای استان کهگیلویه و بویراحمد و چهار روستای چهارمحال و بختیاری به زیر آب خواهد رفت و میلیون ها اصله درخت بلوط از بین می رود. ۸۰۰ خانوار با افزون بر ۱۰ هزار نفر جمعیت باید از این روستاها کوچ داده شوند مردمی که شغلی غیر از کشاورزی و دامداری بلد نیستند و پس از کوچ به دامان حاشیه شهرها پناه خواهند برد. ۲۵ گونه نادر درخت خشک خواهد شد.
——————————————————————-
۹ اسفند ۱۴۰۱
همایون فرهمند عضو انجمن علمی دانشکده کشاورزی ۱۰ اسفند: کدام کارگروه متخصصی و با چه پشتوانه‌ای این طرح را ارائه داده است؟ آیا این طرح از نوع شعاری نمادین دیپلماتیک است یا از نوع کارشناسی شده که باید وارد میدان شود؟
——————————————————————
۱۰ اسفند ۱۴۰۱
فقط گفتار درمانی: احمد وحیدی، وزیر کشور: مسئله سروسامان دادن پسماندها [سراوان] را آغاز کرده‌اند که در حال ساماندهی این موضوع هستند.
علیرضا الماسوندی: برای آثار مخرب ریزگردها و بارانهای اسیدی بر طبیعت خوزستان و جامعه انسانی باید مسایل زیست محیطی خوزستان در نظر گرفته شود.
——————————————————————
Image
۱۰ اسفند ۱۴۰۱
ظاهرا “علمای” رژیم راه حل کوه زباله سراوان را در جابجایی یافته‌اند. بنابراین اکنون تصمیم بر آنست که کوه زباله دیگری احتمالا در جنوب گیلان(پشت سد سفیدرود) ایجاد کنند. رئیس پژوهشکده محیط زیست جهاد دانشگاهی:
“اراده‌ای برای حل مشکلات زیست محیطی گیلان وجود ندارد. در برخی جلسات ساماندهی مدیریت پسماند و تالاب انزلی به جای اقدام مشترک در حل این چالش‌ها، بیشتر شاهد پاس کاری مدیران هستیم.
سفیدرود هم به سرنوشت زرجوب و گوهر رود دچار می‌شود. با انتقال پسماند استان به پشت سد سفیدرود و با نفوذ شیرابه‌ها به آب‌های زیرزمینی و رودخانه سفیدرود، تجربه تلخ سراوان و رودخانه آلوده رشت دوباره تکرار می‌شود. انتقال زباله به جنوب گیلان و حوالی پشت سد سفیدرود، دامن کل گیلان را خواهد گرفت.
——————————————————————
۱۱ اسفند ۱۴۰۱
رژیم با دعوت از سازمانهای مردم نهاد (سمن) برای ثبت نام و فعالیت قانونی، قصد شناسایی و دستگیری فعالان زیست محیطی را دارد.
مسعود مهدویان، مدیرکل امور فرهنگی اجتماعی استانداری اصفهان: از (آنها) دعوت می شود بر اساس ضوابط قانونی به ثبت سازمان مردم نهاد اقدام کنند.
——————————————————————
Image
۱۱ اسفند ۱۴۰۱
در مازندران، سه هزار و ۳۰۰ تن زباله تولید می شود. از این مقدار، حدود ۱۸ تن آن عفونی است که بخشی از این زباله ها توسط مراکز درمانی بخش خصوصی مانند مطب ها و بیمارستانهای خصوصی تولید می شود که بدون جداسازی با سایر زباله های تولیدی مخلوط و به مکان های دفن زباله انتقال داده می شود.
معاون فنی اداره کل حفاظت محیط زیست مازندران: مدیریت این موضوع بر عهده دانشگاه علوم پزشکی و شهرداری ها است.
——————————————————————-
Image
۱۳ اسفند ۱۴۰۱
حماقتها و سوء مدیریت در جمهوری اسلامی بی حد و حصر بوده و هست: در زمان رفسنجانی نیروگاه برق مفتح در همدان افتتاح شد که در عین حال اشتغال زایی کند. بخاطر مکان اشتباه، و حفر چاههای غیر مجاز، سطح سفره‌های آب های زیرزمینی پایین رفت و باعث پدید آمدن ۱۵ فروچاله در این منطقه شد.
احداث این نیروگاه باعث بیکاری ۵۰ هزار نفر در منطقه شد و نه تنها هدف ایجاد اشتغال در زمان ساخت نیروگاه محقق نشد بلکه باعث بیکاری و مهاجرت بسیاری از این منطقه شد. اکنون معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای استان همدان می‌گوید دیگر آبی در سفره‌های زیرزمینی همدان وجود ندارد.
———————————————————————
Image
۱۳ اسفند ۱۴۰۱
فعالین محیط زیست خواستار توقف فوری تخریب روزافزون دریاچه نمک تالاب بین المللی گاوخونی معروف به دریاچه نمک خارا شدند. معترضین می‌گویند با توجه به شرایط وخیم منطقه، فعالیت معدن نمک خارا، با شکستن مداوم بستر سنگ نمک دریاچه،سبب تبخیر آب باقیمانده و سرعت بخشیدن بر نابودی تالاب می‌شود.
——————————————————————–
۱۶ اسفند ۱۴۰۱
در پی آتش سوزی شب گذشته در گیلان ۵۰ هکتار از جنگلهای هیرکانی و ۱۰ هکتار از نیزار تالاب انزلی در آتش سوخت. همچنین ۲۰ هکتار از جنگلهای هیرکانی در گالیکش نیز طعمه حریق شد.هیرکانی نسبت به تغییرکاربری های پس از حریق های عمدی و ویلاسازی در این اراضی هشدار میدهد.
Share Button

Tags: ,

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

برای انتشار کامنت، جواب مسئله زیر را بنویسید *