مبادله شیخ زاده با نمازی ها – آویزان کردن کروبی

فروردین ۳۰, ۱۳۹۵

بررسی رویدادهای هفته با عبدی هزارخانی و کیوان کابلی – ۱۵ آوریل ۲۰۱۶gap7

– دستگیری احمد شیخ زاده در آمریکا به موضوع مبادله با نمازی ها در ایران تبدیل شده است. رژیم مجبور است بجای آنکه نمازی ها را برای فیصله دادن به فضاحت کرسنت مصرف کند، خرج آزادی عامل خود در آمریکا کند.

– تهدید به آویزان کردن شیخ کروبی هشداری از سوی جناح حاکم به جناح رفسنجانی- روحانی است. استفاده از چنین ادبیاتی از سوی سپاه نشان از ورود جدال جناحهای رژیم به مدار بالاتری است. این مدار تا چه اندازه می تواند اوج بگیرد؟

————————————————

کیوان: بازداشت احمد شیخ زاده در آمریکا بجرم پولشویی و نقض قوانین آمریکا که از سوی رسانه ها به عنوان مشاور دفتر نمایندگی رژیم در سازمان ملل معرفی می شود به موضوع  جدیدی برای تیغ کشی جناحهای رقیب بروی یکدیگر در جمهوری اسلامی تبدیل شده است. رجا نیوز با یک مقایسه، ماجرای تفنگداران آمریکایی را طرح کرد: “در مورد مشابهی که برای ۱۰ تفنگدار آمریکایی رخ داد و این نظامیان بنا به گفته خودشان، به اشتباه وارد آب‌های سرزمینی ایران شده و روانه بازداشت موقت شدند، وزیر خارجه آمریکا طی ۱۰ ساعت ۵ بار به همتای ایرانی خود تلفن زد و تفنگداران بالاخره پس از ۱۴ ساعت آزاد شدند.” و فارس نیوز نوشت: “باید ببینیم دوستان آقای جان کری در تهران چه واکنشی نشان خواهند داد.” طرفداران خامنه ای و سپاه دولت روحانی را به بی کفایتی در مقابل آنچه که آنان گروگان گیری می نامند، متهم کرده اند.

 احمد شیخ زاده از اوایل انقلاب در دفتر نمایندگی سازمان ملل رژیم مشغول به کار بوده است و پولشویی و کمک به دور زدن تحریمها تنها خدمت او طی این مدت به حساب نمی آید. شیخ زاده طی سی و اندی سال گذشته، علاوه بر تامین منافع جمهوری اسلامی در آمریکا، فعالانه بر علیه اپوزسیون رژیم نیز کوشیده است وبارها در محافل خصوصی، یکی از افتخارات  مهم خود را جلوگیری از خروج نام مجاهدین خلق از لیست ترورییستی اعلام کرده است.

احمد شیخ زاده با وثیقه ۳ میلیون دلاری پس از سه هفته تا برگزاری دادگاه آزاد شد اما قاضی دادگاه به پیشنهاد خانم تالیا فرهادیان، دادستان منطقه شرق نیویورک شیخ زاده را از ورود به دفتر نمایندگی رژیم در سازمان ملل منع کرده است. خانم فرهادیان گفته است که شیخ زاده که برای یک دولت متخاصم یعنی جمهوری اسلامی کار می کند، ممکن است از طرق دیپلماتیک اقدام به فرار کند. در این میان، محسنی اژه ای، قاضی جنایتکار رژیم طی یک مصاحبه مطبوعاتی صحبت از مبادله شیخ زاده با سیامک نمازی و پدرش، باقر نمازی که در ایران زندانی هستند به میان آورده است. نمازی ها که خود از خدمتگذاران رژیم در گذشته محسوب می شدند، در جریان اختلاف جناحهای رژیم زندانی شده اند. رژیم امیدوار بود که از سیامک نمازی برای فیصله دادن به فضاحت کرسنت استفاده کند، اما اکنون مجبور است خرج آزادی عامل موثر خود در آمریکا کند. جا دارد که جامعه ایرانیان مقیم آمریکا از خانم فرهادیان به خاطر خدماتش برای منافع ملی ایران و آمریکا در به دام انداختن شیخ زاده تشکر کنند.

عبدی: از خبرهای هفته گذشته، مطلب جنجالی روزنامه جوان بود که در پاسخ به نامه کروبی به روحانی، شیخ را تهدید به آویزان شدن کرد. روزنامه جوان نوشت: “مگر شما علاقمند به بازگشت به دوران طلایی امام راحل نیستید؟… باز خدا پدر این سید را بیامرزد که نجیبانه تنها شما را نانجیب می خواند. اگر در آن دوران طلایی بودید، با چند کلمه فرمان همه تان را آویزان می کردند.”

روزنامه جوان البته می داند که شیخ کروبی خود از آویزان کنندگان مخالفان در دوران طلایی امام بود و قصد بازگشت به آن دوران نیز برای در قدرت بودن و دلتنگی برای آویزان کردنهای بیشتر است. اما نشریه سپاه پاسداران با مخاطب قرار دادن کروبی، روحانی و جناج مقابل را با کلمه آویزان شدن مورد تهدید قرار می دهد. لحن و ادبیات جناحها در دوران جدید از حد کنار گذاشتن و زندانی کردن یکدیگر گذشته و به حذف فیزیکی رقیب کشیده شده که این رویداد نشان از وارد شدن درگیری باندهای رژیم به مرحله جدید است. روند اوج گیرنده این دعواها نمی تواند تا مدت زیادی بطول بیانجامد و یکی از جناحها یا باید کوتاه بیاید و یا حذف شود. با توجه به وضعیت وخیم اقتصادی رژیم، دست خامنه ای برای حذف جناح رفسنجانی و روحانی بسته است. یعنی حذف جناح مقابل توسط خامنه ای به مثابه خط باطل بر برجام است که خامنه ای آبروی خود را پای آن ریخته است، اگرچه با شکوه و شکایت از ظریف. حذف جناح رقیب یعنی اینکه نیمچه امید کنونی برای جلب سرمایه خارجی که رژیم شدیدا به آن نیازمند است، دود می شود و به هوا می رود. گستاخی رفسنجانی و روحانی در پافشاری بر منفعت برجام در عین تحریم بودن دلاری و صحبت از برجام های دیگر، خامنه ای و جناح حاکم را به این واقعیت می رساند که جناح مقابلش وارد معامله ای با غرب برای قدرتگیری شده است. در صورت ایستادگی و کوتاه نیامدن جناح رفسنجانی- روحانی، زمان بر علیه خامنه ای و جناح حاکم رژیم عمل می کند. خامنه ای خوب می دند که قافیه را باخته است اما قدرت هیچگونه مانوری را هم ندارد. این است معنی آچمز سیاسی.

Share Button

Tags: , , , ,

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

برای انتشار کامنت، جواب مسئله زیر را بنویسید *