ما به عنوان یکی از اعضای همبستگی فراگیر هیچگونه میثاقی با جریانات راست افراطی و اصلاح طلب امضاء نکردیم

مرداد ۱۲, ۱۴۰۲

امروز اطلاعیه‌ای تحت عنوان “میثاق حق زندگی” توسط نهادی با همین نام در رسانه‌های اجتماعی منتشر شد که مدعی است به امضای ۱۵ تشکل سیاسی و چندین ائتلاف که شامل ۳۲ گروه اپوزیسیون می‌شود، رسیده است.

متعاقب این اطلاعیه، تلویزیون ایران اینترنشنال مصاحبه‌ای پخش کرد که مهمان برنامه نام احزاب، ائتلافها و جریانهای گوناگون را بطور فله‌ای در کنار هم بیان کرد و این تصور را بوجود آورد که طرح مشترکی با شرکت جریانهای امضا کننده در جریان است.

ما صریحا اعلام می‌کنیم که هیچگونه همگامی یا همگونی نظری و فکری و عملی با برخی از جریانهای راست افراطی و اصلاح طلب که نامشان در اطلاعیه ذکر شده نداشته و نداریم و اساسا از ابتدا نیز با شکل انتشار همزمان متن(اصلاح شده) توسط جریانهای مختلف که یادآور پروژه کمدی-تراژیک و شکست خورده جورج تاون است، مخالف بودیم.

حزب سبزهای ایران

دوم اوت ۲۰۲۳

——————————————–

اطلاعیه توضیحی همبستگی فراگیر برای آزادی و برابری در ایران در مورد انتشار غیرمسئولانه اسامی امضا کنندگان متعدد و جداگانه یک “فراخوان” عمومی در کنار هم

اطلاعیه توضیحی در مورد انتشار غیرمسئولانه اسامی امضا کنندگان متعدد و جداگانه یک “فراخوان” عمومی در کنار هم به دنبال انتشار فراخوانی (به صورت جداگانه و با متن و مضمون متفاوت از سوی این یا آن امضاکننده) تحت عنوان “میثاق حق زندگی”، مصاحبه‌ها و همچنین نوشته‌ای از طرف کمیته‌ای به نام “کمیته کارزار میثاق حق زندگی” در شبکه‌های اجتماعی و رسانه‌ها در حال پخش هستند که در آنها برخلاف تعهد کسانی که به ما مراجعه نموده‌بوند، اسامی جریانات مختلفی در کنار هم درج شده‌ و یا اعلام می‌شوند.

به منظور رفع هرگونه ابهام و برای روشن شدن اذهان عمومی، ارائه نکات زیر را لازم می دانیم :

١ – ما از وجود این «کمیته کارزار» اطلاعی نداشتیم بلکه طی نامه‌ای رسمی به تاریخ ١۵ ژوئن با امضای دبیرخانه “همگامی برای جمهوری سکولار دموکرات در ایران” از چنین فراخوانی اطلاع یافتیم که تنها طرف گفتگوی ما در این مورد بودند. آخرین قرار ما مبنی بر صدور اطلاعیه‌های جداگانه با مضمون مورد نظر هریک بود.

٢ – گرچه درنوشته “کمیته” به جداگانه انتشار یافتن متون اشاره شده است اما به هیچ وجه قرار نبود این اسامی، به صورت مشترک و یک جا در پای متن یا متون خاصی درج شده و یا اعلام شوند.

٣ – در توضیح «کمیته» مزبور آمده است که متن‌ها با هم “تفاوت جزئی” دارند. به زعم ما برخی تفاوت، اساسی بوده و می باشند. ما بر متن اولیه که از نظر ما، ادبیاتی غیرحقوقی و نیز مذهبی در برداشت و همچنین از نظر سیاسی بیانگر دیدگاههای خاصی بود، اصلاحات مورد نظر خود را وارد نمودیم که مورد پذیرش “رابط” ما یعنی دوستان “همگامی” قرار نگرفت لذا ما با حفظ مواضع خود، اما برای نشان دادن اراده ما مبنی بر ضرورت دفاع از مبانی اساسی حقوقی در جامعه، متن خود را همزمان ولی جداگانه منتشر نمودیم*.

بنابر این صریح و قاطعانه اعلام می کنیم که ما دو ائتلاف سیاسی هیچ میثاق مشترکی با دیگر جریانات امضا ننموده‌ایم.

ما با اظهار تاسف از این رویه و همچنین اظهارنظرات غیر مسئولانه و غیرواقعی دوستان رابط ما که بی‌گمان کمکی به تحکیم روابط دموکراتیک و اصولی میان جریانات گوناگون ننموده و فقط در خدمت منافع گروهی و فرقه‌ای خواهد بود، انتظار داریم و امیدواریم از تجارب متعدد شکست خورده تا کنونی درس گرفته شود و به راه‌کارهای واقعی و آینده‌نگر و آنهم تنها مبتنی بر اراده و خواست و منافع مردمی اندیشیده شود.

کنگره ملیتهای ایران فدرال

همبستگی فراگیر برای آزادی و برابری در ایران

چهار‌شنبه ١١ مرداد ١۴٠٢ – ٢ اگوست ٢٠٢٣

Share Button

Tags: ,

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

برای انتشار کامنت، جواب مسئله زیر را بنویسید *