صدر نشین شدن هشتگ توییتری “نایاک برای ملاها لابی می‌کند” در آمریکا

خرداد ۶, ۱۳۹۸

سخن سیاسی روز

روز شنبه ۲۵ مه ۲۰۱۹، بسیاری از آمریکاییان در صفحه حسابهای تویتری خود با هشتگ عجیبی روبرو شدند که در وهله اول برایشان معنی و مهفومی نداشت. “هشتگ  نایاک برای ملاها لابی می‌کند،” به مدت ۵ ساعت با بیش از ۲۰۰ هزار توییت در بالای جدول روند بیشترین تویتها در لحظه قرار گرفت. اما چرا بررسی این موضوع به عنوان سخن سیاسی روز حائز اهمیت است؟

شاید در سال ۲۰۰۸ که آقای تریتا پارسی، رئیس وقت سازمان نایاک شکایت حقوقی خود را در دادگاه فدرال آمریکا در واشنگتن دی سی بر علیه آقای حسن داعی، نویسنده و پژوهشگر مسائل ایران به ثبت رساند، کمتر کسی نام پارسی و نایاک را شنیده بود. البته قبل از آن تاریخ، آقای پرویز صیاد، هنرمند نامدار و متعهد کشورمان، با نگارش مقاله‌ای در سال ۲۰۰۶ خواستار روشن شدن فعالیت جوانی به نام تریتا پارسی و همکاری او با سناتور بدنام باب نی در کنگره شده بود.

تریتا پارسی در شکایت خود ادعا کرد که حسن داعی با مقالات افشاگرانه خود چهره او و سازمان متبوعش را نزد ایرانیان مقیم آمریکا خدشه دار کرده و ضرر مالی هنگفتی به آنان رسانده است. به همین خاطر تریتا پارسی از دادگاه درخواست کرد که به جرم افترا به او و سازمانش، حسن داعی مبلغ یک میلیون دلاری غرامت بپردازد. پس از چهار سال و نیم سرانجام در سپتامبر ۲۰۱۲، نتیجه روند طولانی و پرهزینه این دادگاه حقوقی با دهها جلسه دادرسی، شهادت بسیاری از شهود، تهیه چندین گزارشات کارشناسانه، و بررسی اسناد داخلی و خصوصی دو طرف به شکست کامل نایاک و تریتا پارسی انجامید. حسن داعی پس از صدور حکم دادگاه، در مقاله‌ای نوشت:

هدف اصلی نایاک همچنانکه از صورتجلسه ماه فوریه ۲۰۰۸ هیئت مدیره این سازمان استنباط میشود، خرد کردن من از طریق شکایت قانونی و شکستن کمر من زیر مخارج دادگاه بود تا در نهایت، عقب نشینی و شکست من، درس عبرتی برای دیگر منتقدان سازمان نایاک باشد. در طول این چهار سال و نیم، نایاک با اشاره به شکایتی که از من کرده است، این شمشیر تهدید را بالای سر بسیاری از رسانه ها نگاه میداشت و آنان را از چاپ مقالات من یا انتقاد از نایاک می‌ترساند.

پس از رای دادگاه، تریتا پارسی و نایاک خواستار فرجام و تجدید نظر شدند. در تاریخ ۱۰ فوریه ۲۰۱۵، دادگاه تجدید نظر واشنگتن نظر نهائی خود در مورد مجازات مالی نایاک و تریتا پارسی را اعلام کرد و با اشاره به دروغگوئی های مستمر و تقلبات گسترده رئیس نایاک در جریان شکایت حقوقی شان، رأی دادگاه اولیه را تأیید و نایاک و تریتا پارسی رابه پرداخت جریمه مالی محکوم نمود. بخشی از اسناد داخلی نایاک که در جریان دادگاه بدست آمده را در اینجا ببینید.

از تاریخ طرح شکایت حقوقی نایاک از حسن داعی تا صدر نشین شدن هشتگ “نایاک برای ملاها لابی می‌کند،” یازده سال می‌گذرد. در این مدت حوادث سیاسی متعددی در ایران و آمریکا روی داد که هر کدام نقش مهمی بر بالا و پایین شدن فعالیت نایاک بعنوان لابی جمهوری اسلامی در آمریکا داشته است. اما آنچه که قطعا پشت لابی رژیم و رئیسش تریتا پارسی را بخاک مالید، حمایت هموطنان از حسن داعی در جهت ایستادگی در مقابل نایاک و پیروزی وی در دادگاه فدرال آمریکا بود. پیروزی احتمالی نایاک در دادگاه، همانطور که داعی در بیانیه خود پس از رای دادگاه به آن اشاره کرد، بدون شک نه تنها به قدرتگیری لابی رژیم و تاثیر گذاری جمهوری اسلامی بر روی سیاستهای آمریکا می‌انجامید، بلکه صدای هر مخالفی در خارج از کشور و بخصوص آمریکا را توسط نگاه داشتن شمشیر شکایت حقوقی خفه می‌کرد.

اکنون شکایت مشابه‌ای در آلمان از سوی یکی از افراد وابسته به رژیم بر علیه دکتر کاظم موسوی، نماینده حزب سبزهای ایران در آلمان، در جریان است. جا دارد همانطور که هموطنان ایرانی با حمایتهای بی دریغ خود از آقای داعی، پوزه لابی رژیم را به خاک مالیدند، اکنون یکبار دیگر با حمایت خود از دکتر موسوی، جمهوری اسلامی را در آلمان به مثابه کانون مرکزی فعالیت رژیم در اروپا، به عقب برانند.

Share Button

Tags: , , ,

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

برای انتشار کامنت، جواب مسئله زیر را بنویسید *