سفر اوباما به عربستان – پایان گفتگوها و آتش بس در سوریه

اردیبهشت ۶, ۱۳۹۵

بررسی رویدادهای هفته با عبدی هزارخانی و کیوان کابلی- ۲۲ آوریل Obama-Salman۲۰۱۶

– به نظر نمی رسد سفر رئیس جمهور آمریکا در این مقطع زمانی نشانی از دلنگرانی ایالات متحده از عملی شدن تهدید مالی ریاض باشد. همچنین بعید است که آقای اوباما با خود طرح جامعی از سیاست خارجی آمریکا در قبال خاور میانه در این سفر به همراه داشته باشد. فروش بیشتر تسلیحات و جتهای جنگی نیز نمی تواند دلیل اصلی دیدار با ملک سلمان بوده باشد.

– شکست تحرکات نظامی رژیم ایران در تهاجم به مناطق تحت تسلط اپوزسیون سکولار سوریه و حمایت یکپارچه کشورهای عربی و ترکیه از اپوزسیون، مواضع مخالفان رژیم اسد در مذاکرات را تقویت کرده است.

————————————————-

سفر اوباما به عربستان

عبدی: سفر اوباما به عربستان سعودی دراین هفته، گمانه زنی های بسیاری را برانگیخته است. برخی سفر اوباما را نتیجه تهدید عربستان به بیرون کشدیدن سرمایه ۷۰۰ میلیارد دلاری از سیستم مالی آمریکا ارزیابی می کنند. به گزارش نیویورک تایمز، پس از انتشار اسناد ۲۸  صفحه ای از دخالت شهروندان و نهادهای مذهبی عربستان سعودی در ماجرای یازدهم سپتامبر ۲۰۱۱ و تلاش برخی از نمایندگان کنگره به قصد هموار کردن راه برای درخواست غرامت خانواده های قربانیان این حادثه، عربستان چنین تهدیدی را رسما از طریق وزیر خارجه اش مطرح کرد. به نظر نمی رسد سفر رئیس جمهمور آمریکا در این مقطع زمانی نشانی از دلنگرانی ایالات متحده از عملی شدن تهدید مالی ریاض باشد. همچنین بعید است که آقای اوباما با خود طرح جامعی از سیاست خارجی آمریکا در قبال خاور میانه در این سفر به همراه داشته باشد. فروش بیشتر تسلیحات و جت های جنگی نیز نمی تواند دلیل اصلی دیدار با ملک سلمان بوده باشد چرا که عربستان به تنهایی در میان کشورهای خلیج از سال ۲۰۱۰ تاکنون مبلغ بیش از ۱۰۰ میلیارد دلار تسلیحات و جتهای جنگی از آمریکا خریداری کرده است. سفر اوباما به عربستان بیش از آنکه محصول تهدید مالی  ریاض باشد، رنگ و بوی سیاسی دارد. پرزیدنت اوباما در پایان دوره ریاست جمهوری خود بجای آنکه طبق رسوم معمول، مشغول طرح ساخت و ایجاد کتابخانه با نام خود باشد، از روی استیصال به دیدار ملک سلمان شتافته است.

این همان عربستانی است که آقای اوباما ماه گذشته در مصاحبه با مجله آتلاننیک گفته بود: “عربستان باید یاد بگیرد که چگونه منطقه خاور میانه را با ایران تقسیم کند.” این همان عربستانی است که اوباما بخاطر حمایت تسلیحاتی از اپوزسیون سوریه در توهم تغییر رفتار رژیم ایران در نتیجه توافق اتمی، انتقاد کرده بود. عربستان همان کشوریست که سال گذشته اوباما به توماس فریدمن گفته بود بخاطر سیستم بسته سیاسی شان دچار بحران و تهدیدهای درونی هستند. و در عین حال این همان عربستانی است که اکنون با تشکیل یک ائتلاف قدرتمند پوزه جمهوری اسلامی را در نقاط مختلف خاور میانه از بحرین تا یمن و سوریه و لبنان به خاک مالیده است. این همان عربستان است، با بیلان کار و نتیجه ای امیدوار کننده در جنگ با دو سر تروریسم: جمهوری اسلامی و داعش.

بدون شک اگر عربستان اینچنین وارد کارزار رویارویی با رژیم ایران نمی شد، و در رویای حمایت کاخ سفید به عنوان متحدی که از سال ۱۹۳۰ در برابر هر تهدیدی رویش حساب می کرد، به خواب می رفت، نه تنها اکنون بحرین به کانون بحرانی بزرگ تبدیل شده بود، بلکه شیعه های حوثی وابسته به جمهوری اسلامی، رژیم سعودی را بی ثبات کرده و موشکهای با آرم جمهوری اسلامی روزانه روانه این کشور می شد. یقینا در چنین حالتی اوباما هم رغبتی به دیدار با پادشاه عربستان نمی داشت.

وضعیت وخیم خاورمیانه و کانون بحرانهای جدی در سوریه و عراق رویای خوش اوباما را در سال آخر ریاست جمهوری اش، با وجود داشتن سفر تاریخی به کوبا و توافق اتمی با جمهوری اسلامی در کوله بارش به کابوس مبدل کرده است. اوباما اکنون نظاره گر انفجار منطقه خاور میانه است و نمی تواند مقامات اسرائیل را مقصر جلوه دهد. اوباما دیگر توجیهی برای معرفی کردن روند کند صلح اعراب و اسرائیل بعنوان ریشه مشکلات منطقه ندارد. اوباما اکنون به عنوان یگانه مسبب عدم جلوگیری از تاخت و تاز رژیم ایران و بشار اسد که به نوبه خود تنها دلیل موجودیت داعش و قتل عام در سوریه است، شناخته می شود.

اینچنین است که اکنون اوباما ناچارا از عربستان سعودی یعنی جدی ترین متحد منطقه ای آمریکا دیدار میکند تا دل متحد تاریخی واشنگتن را بدست آورد. جایی که قاطعیت در برابر تروریسم منطقه ای جمهوری اسلامی به طور عینی جواب داده و توانسته گروههای مسلح وابسته به رژیم ایران در منطقه را زمینگیر کند. اوباما به عینه در پایان ریاست جمهوری اش می بینند که سیاست ریاض که همانا سیاست ایستادگی و قاطعیت در مقابل جمهوری اسلامی بوده است، در نقطه مقابل سیاست مماشات کاخ سفید و اروپایی ها، در حال نتیجه دادن است.

پایان آتش بس و مذاکرات صلح در سوریه

کیوان: دیروز شبکه تلوزیونی الجزیره گزارش داد که مذاکرات طرفین درگیری ها در سوریه  با خروج اپوزسیون سوریه از مذاکرات، بدون نتیجه پایان یافت. این درحالیست که باصطلاح آتش بس موجود که از همان ابتدا توسط رژیم اسد و نیروهای جمهوری اسلامی نادیده گرفته می شد، بصورت دوفاکتو پایان یافته بود. اما عاملی اصلی که این مذاکرات را علیرغم تعارفات موجود در ادامه آن، رسما باطل کرده است را باید در استانبول جستجو کرد و نه در ژنو.

برگزاری کنفرانس کشورهای اسلامی در هفته گذشته و انتشار بیانیه قاطع و محکم در محکومیت جمهوری اسلامی راه هرگونه سازشی برای ادامه نقش اسد، ولو به مدت کوتاه، را کاملا مسدود کرد. رژیم ایران و روسیه امیدوار بودند که اپوزسیون سوریه در اثر فشارهای نظامی، غذایی و دارویی و اعمال جنایتکارانه مثلث اسد- تهران- مسکو و سیاستهای مماشاتگرایانه واشنگتن و بروکسل کوتاه آمده و به حضور اسد در دوران انتقال تن دهد. اما شکست تحرکات نظامی رژیم ایران در تهاجم به مناطق تحت تسلط اپوزسیون سکولار و حمایت یکپارچه کشورهای عربی و ترکیه از اپوزسیون، مواضع مخالفان رژیم اسد در مذاکرات را تقویت کرده است.

آینده بدرستی نقش و اهمیت بسیار بزرگ کنفرانس استانبول را هر چه بیشتر نمایان خواهد کرد. تقویت موضع اپوزسیون سوریه تنها یکی از نتایج این کنفرانس است. دستاورد اساسی کنفرانس مزبور به گل نشستن ماشین جنگی سپاه قدس در منطقه خواهد بود که نوید آغازی بر پایان داده شدن به کابوس جمهوری اسلامی است.

Share Button

Tags: , , , ,

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

برای انتشار کامنت، جواب مسئله زیر را بنویسید *