حزب الله لبنان- بروکسل- حرفهای نوروزی خامنه ای- اعلام سیاست جدید حدکا

فروردین ۸, ۱۳۹۵

بررسی رویدادهای هفته با کیوان کابلی و عبدی هزارخانی- ۲۵ مارس ۲۰۱۶hezbolah

تحریم حزب الله لبنان توسط کشورهای عربی ضربه بزرگی به سیاستهای منطقه ای رژیم است. انفجارها در بروکسل یکبار دیگر نشان می دهد که حل مسئله داعش در گرو حل بحران سوریه و عراق است و آن امکان پذیر نیست مگر بشار اسد کنار گذاشته شود. خامنه ای در سخنان نوروزی خود یکبار دیگر بر سیاستهای ماجراجویانه رژیم در منطقه تاکید کرد و نشان داد که انتخابات اخیر رژیم ذره ای در سیاست کلی جمهوری اسلامی تاثیر نداشته است. طرح آغاز مبارزه مسلحانه توسط حزب دمکرات کردستان ایران حائز اهمیت است. آیا حدکا خواهد توانست در این مسیر پیش برود؟

——————————————————————————

کیوان: موضوعی که در هفته های گذشته در موردش زیاد بحث نشد اما دارای اهمیت بسیار زیادی هم برای مردم و هم برای رژیم است، خبر تحریمهای همه جانبه حزب الله توسط ۲۲ کشور عضو خلیج به رهبری عربستان سعودی بود. در تاریخ دوم مارس کشورهای عضو شورای همکاری خلیج به اتفاق آراء رای بر تحریمهای همه جانبه حزب الله و هر کس که به این گروه کمک می کند و با آنها معامله و داد و ستد می کند، دادند. حتی عمان هم در این ماجرا کاملا شرکت کرد که دور از انتظار بود.

این موضوع خیلی مهم است. این را اول از همه می توان از جیغ و دادهای سردمداران، فرماندهان و مسئولان رژیم فهمید. می دانیم که حزب الله لبنان دست ساز رژیم ایران است. یعنی در واقع بزرگترین هدف این تحریمها جمهوری اسلامی است که مالک حزب الله لبنان است. از طرف دیگر رژیم سرمایه گذاری های زیادی در کشورهای خلیج از دوبی گرفته تا امارات و ابوظبی و کویت دارد. اساسا بیشتر از نیمی از این شرکتها و سرمایه گذاری های رژیم توسط وزارات اطلاعات و سپاه قدس انجام می شود. بیخود نبود که سید محمود علوی وزیر اطلاعات رژیم چند روز مانده به سال جدید شمسی به سرعت به کویت رفت و از این کشور خواست که بین رژیم و کشورهای خلیج وساطت کند. روزنامه الرای العام نوشت که کشورهای خلیج به تمایل رژیم جواب رد دادند و گفتند که همیشه حرف رژیم با عملش مغایرت داشته است. حالا این قانون جدید سرانگشتان رژیم را در بسیاری از این کشورها قطع می کند و نه تنها به لحاظ اقتصادی برای جمهوری اسلامی هزینه دارد بلکه ضربه مهلکی به سیاستهای منطقه ای رژیم وارد خواهد کرد.

ایستادگی قاطع قدرتهای منطقه ای به این شکل در نوع خود بی سابقه است. ظاهرا پس از خروج نیروهای روسیه از سوریه، رژیم و عواملش در منطقه با مشکلات جدی روبرو شده اند که می تواند مانع بزرگی در برابر ماجراجویی های جمهوری اسلامی در منطقه باشد.

عبدی: دو انفجار در بروکسل در هفته جاری دوباره کشورهای غربی را تکان داد. داعش مسئولیت این انفجارها را به عهده گرفت. اما اینکه کشورهای غربی بخصوص اروپاییان با این پدیده جدید چطور برخورد خواهند کرد، مهم است. دو نوع می توان با این موضوع برخورد کرد یا موقت، یا استراتژیک. تا به حال اکثر اتفاقات از طریق آنهاییکه از قبل در اروپا بوده اند و یا بدنیا آمده اند انجام شده. اما ما الان با سیل پناهندگانی روبرو هستیم که در میانشان افراطیون مذهبی هم هستند. اینها تهدید بالقوه برای کشورهای میزبان هستند. راه چاره در حل بحران در سوریه و عراق است. اولین گام برای حل مسئله، برکناری بشار اسد است. بدون کنار رفتن اسد، تنها بر حجم مشکلات در سوریه اضافه خواهد شد.

در هر صورت هر چقدر اروپا و غرب بخواهند پروسه برکناری اسد را به تاخیر بیاندازد، از یکطرف سیل پناهندگان جدید وارد می شود و از طرفی گروههایی مانند داعش و جبهه نصر در سوریه قدرت می گیرند. الان که پوتین تصمیم به خروج از سوریه گرفته، وضعیت اسد متزلزل تر شده است. آمریکا و غرب باید فشار برای کناره گیری اسد را افزایش دهد و اگر نپذیرفت که بیشتر محتمل این است، باید با زور او را کنار بگذارند. رژیم بعد از ماجراهای تروریستی در اروپا فکر می کند که می تواند از آب گل آلود ماهی بگیرد و خود را به عنوان راه حل مبارزه با داعش معرفی می کند. سفر روحانی به اتریش هم در این سمت و سو است، اما روند اوضاع باید به طرف کنار رفتن اسد پیش برود و این برای سیاستهای خامنه ای و سپاه اصلا خوشایند نیست. در صورت برکنار شدن بشار اسد، هم شاخ خامنه ای در مقابل رقبای درونی می شکند و هم کشتی جنگی اش به گل می نشیند که ترجمه اش در داخل کشور می شود پیشروی مردم بر علیه کلیت رژیم.

کیوان: حرفهای خامنه ای در مشهد به مناسبت نوروز و تحرکات قاسم سلیمانی در عراق که بنا برگزارشات سعی در سر و سامان دادن به گروههای شیعه دست ساز رژیم در این کشور است، نشاندهنده عدم تغییر سیاستهای منطقه ای رژیم است. ادامه سیاست دشمنی با آمریکا و پافشاری بر جنگ در خاورمیانه به بهانه دفاع در برابر حمله بیگانگان که همه می دانند از از اساس غیر واقعی و برای توجیه دخالت در منطقه است، بیانگر فرار به جلوی رژیم در مقابل بحرانهای گوناگون است. خامنه ای گفت که مشکل نفت و گاز ایران است که به قول او کشورهای غربی از نظر منابع انرژی دچار مشکل هستند و چشم به منابع ایران دارند. این در حالیست که در حال حاضر آنقدر مازاد تولید نفت و عرضه با قیمت کم در سطح جهان وجود دارد که خود رژیم نمی تواند نفت و گاز کشور را حراج کرده و زیر قیمت بفروشد.

عبدی: در این هفته حزب دمکرات کردستان ایران تلویحی اعلام کرد که آماده از سرگیری مبارزه مسلحانه در داخل شهرهای کردستان ایران است. با توجه به وضعیت منطقه و بحرانهایی که رژیم درگیر آنهاست، طرح این موضوع واعلام سیاست جدید حائز اهمیت است. باید دید که حزب دمکرات کردستان ایران که در میان شهروندان کرد ایرانی از حمایت قابل توجه ای برخودار است، چگونه عمل خواهد کرد. در گذشته این حزب بالا و پایین های بسیاری را از سر گذرانده بود و در دوران هایی دچار اشتباه محاسبه های بزرگی شده بود که به قیمت از دست دادن رهبران ارزشمند این حزب تمام شد. در یکی دو دوره هم رسما در انتخابات رژیم شرکت کرد. اکنون با توجه به شرایط کنونی باید دید که آقای مصطفی هجری و کادر رهبری حزب دمکرات کردستان ایران تا چه حد خواهند توانست به دامن زدن به مبارزات جدی در درون کشورموفق شوند. در صورت پیشرفت حدکا در این مسیر که ضربه به کلیت رژیم خواهد بود، قطعا همه مردم ایران نیز بهره مند خواهند شد.

Share Button

Tags: , , , , ,

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

برای انتشار کامنت، جواب مسئله زیر را بنویسید *