تخریب باغ گیاه شناسی در نوشهر

فروردین ۲, ۱۳۹۲

noshahrبنا بر گزارشات رسیده، اداره بنادر و کشتیرانی شهر نوشهر در صدد تخریب باغ گیاه شناسی این شهر برآمده است تا از این طریق با ایجاد یک جاده کمربندی راه ارتباط با بندر را تسهیل کند. تخریب زیست محیط این باغ که گونه های ارزشمند و کمیاب گیاهی در آن پرورش می یابند، یکی دیگر از سیاستهای مخرب است که هرروزه محیط زیست ایران را نابود می کند. در همین ارتباط رئیس انجمن علمی موسسه تحقیقات جنگها و مراتع با ارسال نامه ای به مجلس رژیم، مخالفت خود را با این طرح ضد زیست محیطی اعلام کرده است.

وی می نویسد: “همانطور که اطلاع دارید باغ گیاه‌شناسی نوشهر یکی از مراکز علمی، آموزشی و تحقیقاتی کشور در حوزه منابع طبیعی است که با عمر ۸۱سال به‌عنوان نخستین باغ پژوهشی و اکولوژیک در ایران و خاورمیانه شناخته می‌شود؛ به‌نحوی که پرورش و تیمار ۱۴۰۰گونه گیاهی در این پردیس زیبا، سبب شده به یک موزه زنده علمی تبدیل شود. با وجود این، متأسفانه در سال ۸۹اداره بنادر و کشتیرانی نوشهر به‌منظور احداث جاده کمربندی، قسمتی از باغ را تخریب و درختان آن را نابود کرد که با تلاش مجموعه اساتید، کارشناسان و دانشجویان و مسئولان وقت از تصرف و ادامه تخریب این مجموعه گرانبهای علمی کشور جلوگیری شده و پرونده متجاوزین در دستگاه قضایی در حال پیگیری است.

با توجه به اینکه این مجموعه گرانبها یکی از ذخایر مهم ژنتیکی گیاهی کشور محسوب شده نه‌تنها ارزش ملی آن مورد توجه کارشناسان و اهل علم بوده بلکه از نظر جهانی نیز برای کشور و ملت ایران اعتبار و ارزش خاصی دارد. انتظار می‌رود که در حراست و نگهداری این مجموعه مهم و ارزشمند کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی پیشگام بوده و هرگونه دخل و تصرف در آن را محکوم کرده و خود از مدعیان حراست از باغ گیاه‌شناسی نوشهر باشند. از افراد کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس به‌خصوص نماینده محترم نوشهر جناب آقای احمدی لاشکی که سیل اخیر نوشهر و چالوس را قهر طبیعت می‌داند هم انتظار داریم که بیش از پیش در مقابل تخریب این باغ اکولوژیک ملی حساسیت نشان دهند که موجب قهر مجدد طبیعت قرار نگیریم و خسارت‌های جبران‌ناپذیری به کشور وارد نکنیم. ایشان باید بهتر از هر کسی بداند که ارزش اکولوژیک و علمی این مجموعه گرانبها از احداث جاده‌ای که چندین گزینه جایگزین به غیراز عبور از داخل باغ برای آن وجود دارد، بسیار بیشتر بوده و انتظار می‌رود که همه ما به‌خصوص تک‌تک اعضای محترم کمیسیون آموزش و تحقیقات و کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی مدافعین سرسخت باغ‌های گیاه‌شناسی و مجموعه‌های اکولوژیک کشور باشیم.”

Share Button

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

برای انتشار کامنت، جواب مسئله زیر را بنویسید *