برگزاری رفراندوم برای استقلال حق مسلم کردستان عراق است

مهر ۱, ۱۳۹۶

رهبری اقلیم کردستان اعلام کرده است که همه پرسی برای استقلال کردستان عراق در تاریخ ۲۵ سپتامبر ۲۰۱۷ برگزار می شود. متعاقب این تصمیم، جمهوری اسلامی هم بطور رسمی و هم از طریق حشد الشعبی در عراق که مجموعه میلیشیاهای وابسته به سپاه قدس میباشد، برگزاری رفراندم در مناطق اقلیم کردستان را محکوم کرده و عملا کردستان عراق را به حمله نظامی تهدید کرده اند. دولتهای ترکیه و عراق به همراه کشورهای غربی از جمله آمریکا در مخالفت با برگزاری همه پرسی، از مسعود بارزانی و .حزب دمکرات کردستان عراق خواستار لغو رفراندم شده اند.

حزب سبزهای ایران با توجه به اصل اعلام شده در منشور خود، حق تعیین سرنوشت را از حقوق اولیه و انسانی خلقها دانسته و از آن حمایت می کند. علاوه بر تاکید بر این حق مسلم و غیر قابل انکار، باید تاکید شود که وضعیت بحرانی در عراق، که محصول دخالت مستقیم رژیم جمهوری اسلامی در این کشور و پایمال کردن حقوق کردها و سنی هاست، کردهای عراق را به سوی برگزاری رفراندم استقلال سوق داده است.

اقلیم کردستان سالهاست بطور دو فاکتو از کشور عراق جدا شده است. رسمی کردن استقلال توسط برگزاری یک همه پرسی، راهی برای ادامه حیات، رشد اقتصادی و رفاه کردستان و همچنین دفاع از خود در برابر خطرات گروههای شیعه دست ساز سپاه قدس و دولت مرکزی عراق است، دولتی که تحت نفوذ رژیم ایران قرار دارد.

علاوه بر موارد بالا، ذکر چند نکته پیرامون پیامدهای برگزاری این همه پرسی ضروری است:
– استقلال کردستان عراق در نهایت به کوتاه شدن دست جمهوری اسلامی از مناطق کردنشین عراق و سوریه منجر خواهد شد. از سال ۱۹۹۱ تاکنون، اقلیم کردستان به محل تاخت و تاز سپاه قدس و نیروهای وابسته به آن تبدیل شده بود. بدین ترتیب، استقلال کردستان، ضربه ای بزرگ به طرح ایجاد دالان زمینی از تهران تا لبنان خواهد بود که رژیم حاکم بر کشورمان با صرف دهها میلیاردها دلار از سرمایه های مردم ایران بر روی آن سرمایه گذاری کرده است. رژیم ترجیح میدهد که این دالان، از بخش هایی از کردستان عراق و سوریه عبود کند و از از مناطق سنی نشین استان در غرب کشور پرهیز کند. شکست طرح های تروریستی و هژمونی طلبانه جمهوری اسلامی در منطقه، به نفع مردم ایران و خاور میانه خواهد بود.

– استقلال اقلیم کردستان عراق، قوت قلبی برای مبارزات کردهای ایران بر علیه جمهوری اسلامی که تاریخی قدیمی تر از همه مناطق کردنشین در کشورهای دیگر دارد، خواهد بود. اینکه پس از سرنگونی جمهوری اسلامی، مردم کردستان ایران، چه روشی را برای ادامه زندگی خود برخواهند گزید، تماما به ساکنان آن مناطق بستگی دارد. طبعا حزب سبزهای ایران خواستار همزسیتی مسالمت آمیز همه اقوام ایرانی در یک ایران آزاد و یکپارچه است.
– اوجگیری مبارزات کردستان ایران، نقش مثبتی در سمت و سوی مبارزات سایر نقاط ایران و کنار زدن رژیم جمهوری اسلامی خواهد داشت.

حزب سبزهای ایران

۳۱ شهریور ۱۳۹۶

Share Button

Tags: , , , ,

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

برای انتشار کامنت، جواب مسئله زیر را بنویسید *