از دلالی نفت در آتیه بهار تا سردبیری صدای آمریکا

دی ۲۶, ۱۳۹۳

کیوان کابلی، ۱۲ ژانویه ۲۰۱۵

محمد منظرپور، سر دبیر جدبد بخش فارسی صدای آمریکا اخیرا حضور خود در برنامه های مختلف این رسانه را افزایش داده است و به عناوین مختلف از کارشناس تا مجری و مصاحبه کننده در برنامه های گوناگون این تلوزیون ظاهر می شود و به اظهار نظر می پردازد. منظرپور علاوه بر اینکه مثل برخی دیگر از سردبیران سابق صدای آمریکا، از پشت پرده به اعمال نفوذ به نفع جمهوری اسلامی و باندهای باصطلاح اصلاح طلب رژیم می پردازد، با علاقه ای مفرط به تبدیل شدن به یک کارشناس سیاسی، خود شخصا نیز در برنامه های مختلف شرکت میکند، و مستقیما سیاستهای جمهوری اسلامی را مورد التفات قرار می دهد.

محمد منظرپور در برنامه ای که به اتفاق اکبر گنجی به بهانه وقایع تروریستی در پاریس انجام داد، با تأیید و پاس دادن به گنجی برای کوبیدن آبشار بنفع رژیم، برنامه ای یکطرفه بر علیه کشورهای غربی، عربستان، وهابیت و غیره به عنوان عاملان مستقیم این فجایع اجراء می کند. برنامه ای که در آن همه عالم و آدم در کره خاکی در به گلوله بسته شدن کاریکاتوریستهای شارلی هبدو مقصر شناخته شدند الا رژیم جمهوری اسلامی که گویا به ادعای گنجی، تنها گناهش حمایت از حکومت سکولار در سوریه بوده است.

انگار نه انگار که رژیم ولایت فقیه طی ۳۶ سال گذشته با صدور بینادگرائی به منطقه و ایجاد دهها گروه تروریستی و دامن زدن به نفرت از آمریکا و حمایت از یهود ستیزی و فتوای قتل سلمان رشدی و کشتار و گروگان گیری، نقشی در رشد افکار بینادگرایانه و ظهور و تقویت گروههای تروریست اسلامی داشته است. و گویا سیاست های جنایتکارانه رژیم در سوریه و قتل عام مردم این کشور و سیاست های فرقه گرایانه در عراق، هیچ نقشی در ظهور و رشد داعش نداشته است.

فعالیتهای حرفه ای آقای منظرپور، آنگونه که در بیوگرافی ایشان منعکس است، به طور “اتفاقی” مانند دیگر لابیست های جمهوری اسلامی همچون تریتا پارسی، سیامک نمازی، بیژن خواجه پور، علی قزلباش و … از شرکت آتیه بهار شروع شده است. فعالیت اصلی آتیه بهار که مرکزش در تهران است، مشاوره و دلالی برای کمپانی های بزرگ نفتی و انجام معامله بین آنها با باندهای مافیائی رژیم است. شرکت آتیه بهار که در در دهه نود میلادی و در ارتباط با خانواده هاشمی رفسنجانی براه افتاد، علیرغم به حاشیه رانده شدن باند رفسنجانی در جنگ قدرت داخلی رژیم، همچنان به جوش دادن معامله با شرکتهای خارجی مشغول است و همچنان به حمایت و تغذیه فکری، پرسنلی و مستقیم لابی جمهوری اسلامی در اروپا و آمریکا طی سالهای اخیر مشغول بوده است.

جالب اینجاست که کارمندان آتیه بهار وقتی به خارج اعزام میشوند، با سرعتی شگفت آور به پست های مهم در مراکز قدرت و رسانه های مهم منصوب میشوند. مثلا، علی قزلباش که تا سال ۲۰۰۶ یکی از مدیران آتیه در تهران بود، از سال ۲۰۰۷، یکی از مسئولین بخش ایران در شرکت نفتی استات اویل شد و آنظور که در بیوگرافی اش آمده، مسئول رابطه استات اویل با دولت جمهوری اسلامی و مسئول روابط عمومی شرکت در ایران شد. استات اویل کمپانی نفتی نروژ است که ۱۵ میلیون دلار به مهدی هاشمی رشوه داده بود. بیژن خواجه پوررئیس و بنیانگذار آتیه بهار که اکنون در وین بخش بین المللی آتیه را اداه میکند، به کارشناس ویژه موسسه ویلسون در واشنگتن تبدیل شده است. رضا مرعشی، یکی دیگر از کارمندان آتیه، در سال ۲۰۰۶ به واشنگتن آمد و تحلیگر وزارت دفاع شد و یکسال بعد به میز ایران در وزارت خارجه رفت و اکنون نیز دستیار تریتا پارسی در سازمان نایاک است. سیامک نمازی یکی دیگر از مدیران آتیه نیز اکنون در لندن مدیر برنامه ریزی استراتژیک شرکت نفتی کرسنت شده است. شرکت کرسنت نیز با دادن رشوه به دلالان رژیم وابسته به باند رفسنجانی، قرارداد گازی معروفی با رژیم بسته است. تریتا پارسی نیز حقوق بگیر و کارمند آتیه بهار بود که معرف حضور هموطنان است.

محمد منظرپور پس از کار در آتیه بهار و مشاوره به کمپانی های نفتی، با استفاده از نفوذ این شرکت، به عنوان خبرنگار بخش فارسی بی بی سی مشغول به کار شد. دو سال پیش، هنگام بازگشت مهدی هاشمی به ایران، منظرپور بصورت “اتفاقی” و همزمان در فرودگاه دوبی ظاهر می شود و خبر ورود فرزند هاشمی به ایران را مخابره می کند تا مبادا ایشان بدون پوشش خبری به ایران رفته و مورد اذیت و آزار نیروهای امنیتی قرار گیرد.

در حالیکه ایرانیان مقیم آمریکا به گرایش هرچه بیشتر برنامه های بخش فارسی تلویزیون صدای آمریکا به نفع رژیم و حضور حداکثری اصلاح طلبان حکومتی  در برنامه های مختلف اعتراض میکنند، محمد منظرپور با وجود نداشتن اقامت یا اجازه کار در آمریکا، از بی بی سی به سردبیری صدای آمریکا منصوب شد و این رسانه، با استخدام وکیل و تلاش زیاد، مشکلات قانونی اش را با سرعت حل کرد تا با آمدن روحانی، حمایت از رئیس جمهور جدید رژیم بدون وقفه و در مداری بالاتر دنبال شود.

از زمان سردبیری آقای منظرپور نه تنها سیاستهای یکطرفه سلف وی تعدیل نشده است، بلکه این کارمند سابق آتیه بهار به بهانه های مختلف به عنوان کارشناس برای جنگ با دشمنان منطقه ای رژیم آخوندی در برنامه های مختلف شرکت می کند.

البته ظاهر شدن به عنوان کارشناس در برنامه های تلوزیون صدای آمریکا دلیل آن نمی شود که سردبیر بخش فارسی صدای آمریکا به دخالتهای پشت پرده ای اقدام نکند. بعنوان مثال، سال گذشته، محمد منظرپور در جریان یک برنامه زنده، از اتاق فرمان به مجری دستور می دهد که سخنان مهمان برنامه که بر علیه مهدی هاشمی صحبت می کرد را قطع کند.

هموطنان ما در خارج از کشور به خوبی با سیاستهای رایج و حاکم در تلوزیون صدای آمریکا و بی بی سی، از تبلیغ نظرات اصلاح طلبان حکومتی برای کم جلوه دادن سیاستهای مخرب جمهوری اسلامی در خاور میانه و برنامه اتمی تا برجسته کردن و تشویق سیاست مماشات با رژیم و مطرح کردن چهره های لابی های رژیم بخوبی مطلعند. راه طی شده و خط سریع السیر از آتیه بهار به بی بی سی و صدای آمریکای محمد منظرپور به خوبی گواه مسیرهای ویژه رفت و آمد بین تهران، لندن و واشنگتن است که نداشتن ویزا و اقامت هیچ مانعی در آن نیست.

بدون شک محمد منظرپور آخرین نفری نخواهد بود که از شرایط مهیای نقطه تلاقی سیاست مماشات در غرب و باندهای درونی رژیم بیشترین بهره را ببرد.

 

Share Button

Tags: , , , , , , , ,

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

برای انتشار کامنت، جواب مسئله زیر را بنویسید *