تخریب محیط زیست با احداث سد لاسک

اردیبهشت ۲۱, ۱۳۹۸

اطلاعیه

سایت گیل خبر در تاریخ پنجم اردیبهشت گزارش داد که رضا اردکانیان، وزیر نیرو به همراه استاندار گیلان و برخی دیگر از مسئولان منطقه‌ای رژیم در شهر شفت در این استان از طرح احداث یک سد پرده برداری کردند. در این گزارش که تقریبا در بیشتر سایتهای متعلق به رژیم دقیقا با کلماتی یکسان منتشر شده، آمده است:

حجم این سد مخزن ۴۵ میلیون متر مکعب در سال و حجم آب قابل تنظیم سالانه آن ۷۷ میلیون متر مکعب است و تأمین آب شرب به میزان ۴/۵ میلیون مترمکعب ، تأمین آب کشاورزی ۶۸۰۰ هکتار شالی و باغ و همچنین تأمین آب زیست محیطی به میزان ۱/۳۳ میلیون متر مکعب در سال را به همراه دارد.

ایجاد چنین سدی در این منطقه کاملا بر خلاف ملاحظات محیط زیستی صورت می‌گیرد و حتی می‌توان ادعا کرد که در آینده عامل تخریب محیط زیست منطقه خواهد شد. احداث این سد بر میزان آب ورودی به تالاب انزلی تاثیر مستقیم دارد و در شرایط کمبود نزولات آسمانی در آینده عامل خشکی تالاب خواهد شد.

سازمان باصطلاح حفاظت از محیط زیست صدور مجوزهای لازم برای درست کردن این سد را کمک به کشاورزی مناطق اطراف ذکر کرده است، در صورتیکه منطقه مورد ذکر به خاطر شرایط اقلیمی احتیاجی به  انباشت آب در پشت چنین سدی ندارد.

در گذشته نیز سدهای مشابه‌ای که پیمانکاران اصلی آن سپاه پاسداران و شرکتهای متعلق به آن بودند، در نقاط مختلف کشور ساخته شده که فجایع زیست محیطی بسیاری ببار آورده است.

Share Button

Tags: , ,

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

برای انتشار کامنت، جواب مسئله زیر را بنویسید *