آزمایش موشکی- اختلاف روسیه و رژیم – بابک زنجانی- واعظ طبسی

اسفند ۲۴, ۱۳۹۴

gap-2pبررسی رویدادهای هفته: عبدی هزارخانی- کیوان کابلی- ۱۱ مارس ۲۰۱۶

روسیه اعلام کرده است که ارسال موشکهای اس-۳۰۰ به رژیم ایران را لغو خواهد کرد

آزمایش موشکی جمهوری اسلامی در این هفته بسیاری از سیاستمداران و کارشناسان را از پیامدهای برجام نگران کرده است

آیا افزوده شدن بر تعداد نمایندگان زن در مجلس رژیم نشان بهبودی شرایط زنان در ایران خواهد بود؟

واعظ طبسی که بر امپراطوری آستان قدس رضوی تکیه زده بود، مرد

—————————————————-

کیوان: خبرهای زیادی طی هفته گذشته در داخل و خارج از ایران بود. ظاهرا بعد از آنکه رئیس جمهور روسیه دلایل و شواهد غیر قابل انکاری از اسرائیل دریافت کرد که تسلیحات ارسالی به رژیم در دست حزب الله لبنان دیده شده، اعلام کرد که ارسال موشکهای اس ۳۰۰ به ایران را لغو می کند. روسیه همواره در گذشته از موضوع ارسال موشکهای اس ۳۰۰ به رژیم ایران در برابر آمریکا و غرب استفاده ابزاری کرده است. آمریکا نیز بارها تصمیم فروش این موشکها به ایران را محکوم کرده بود. احتمال دارد که این حرکت روسیه بهانه ای باشد برای چانه زنی در برابر غرب. از طرف دیگر رویترز به نقل از خبرگزاری “ریا” در این هفته گزارش داد که اولین موشکهای اس ۳۰۰ در ماه سپتامبر به رژیم تحویل داده خواهد شد.

از طرف دیگر در سوریه میان روسیه و رژیم ایران در مورد استراتژی دو کشور اختلافات جدی بوجود آمده. روسیه به دنبال راه برون رفت از بحران در این کشور است در حالی که جمهوری اسلامی سوریه را به نوعی مرگ و یا ادامه حیات برای خود ارزیابی می کند. گزارشهایی بوده که رژیم ایران با طرح فدرالی کردن سوریه و عراق که روسیه مطرح کرده است، شدیدا مخالفت است و حتی روحانی عملا در آخرین سخنرانی خود به اختلاف دیدگاهها اشاره داشت. ممکن است اعلام توقف ارسال موشکهای اس ۳۰۰ فشاری بر روی رژیم از جانب روسیه باشد که مواضعش را برای رسیدن به راه حل سیاسی تعدیل کند. در هفته گذشته هم گفتم که رژیم در سوریه دچار آچمز سختی شده. نه راه پس دارد و نه راه پیش. عقب نشینی رژیم از مواضع خود در سوریه بسیار بسیار برایش سنگین خواهد بود.

عبدی: صحبت از موشک کردی، در این هفته آزمایش موشکی رژیم که شعار محو اسرائیل روی موشک نوشته شده بود، دوباره در میان تحلیلگران و سیاستمداران در آمریکا و اروپا این موضوع را مطرح کرد که توافق اتمی با رژیم ایران نه تنها بر خلاف انتظار اوباما و کری، اعتدالی در داخل رژیم ایجاد نکرده، بلکه سران جمهوری اسلامی و سپاه را در تعرضات منطقه ای جری تر کرده است. حرکت رژیم آشکارا تحریک جامعه جهانی و قلدری است. می دانیم که یکی از امتیازات اوباما به رژیم حذف برنامه موشکی در توافق اتمی بود. حذف به این معنی که تا زمانیکه رژیم تهدید استفاده هسته ای در برنامه موشکی نداشته باشد، شامل فشارها و تحریمهای شورای امنیت نخواهد بود. دنیس راس در مقاله اش به درستی نوشت آنچه که رژیم ایران را وادار به تمکین در برنامه هسته ای اش کرد، فشارها و تحریمها و منزوی شدن بود. اگر غرب می خواهد جلوی اعمال ناشایست جمهوری اسلامی در منطقه را بگیرد، باید هزینه رفتارهای رژیم را افزایش دهد.

عبدی: در این هفته همچنین روز جهانی زن بود. در چند جا دیدم که به مناسبت این روز در مورد اضافه شدن تعداد زنان در مجلس رژیم نوشتند که این روند نشان پیشرفت جایگه زنان خواهد بود. در جایی که خود مجلس پشیزی ارزش در سیستم تصمیم گیری و سیاستهای رژیم ندارد، ارتباط دادن انتخابات مجلس رژیم به روز جهانی زن و بهبود شرایط زنان ایران به یک جوک بیشتر شبیه است تا تحلیل.

کیوان: این موضوع هم مثل بقیه خبرهای جانبی انتخابات، فقط مصرف تبلیغاتی برای رژیم دارد و آنهم فقط برای خارج از کشور. کسانی که این حرفها را مطرح می کنند، به نوعی با رژیم و یا سیاست مماشات در ارتباطند و از آنها ارتزاق می کنند. در مجلس ششم زمان خاتمی هم از موضوع افزایش تعداد زنان در مجلس دقیقا همین استفاده تبلیغاتی را کردند. برخی از روزنامه نگاران طرفدار رژیم در غرب مثل خانم رابین رایت در لس آنجلس تایمز نوشتند که این روند مبین بهبودی اوضاع زنان در ایران خواهد بود. اگر خانم رایت بهبودی شرایط را دید، زنان در ایران هم دیدند.

عبدی: خبر محکوم شدن بابک زنجانی به اعدام هم یکی از موضوعاتی بود که در موردش بحث و گفتگو شد. همانطور که همه می دانند، بابک زنجانی شرکای بسیاری در بالاترین مقامات رژیم در هر سه قوه داشته و اینکه چرا در این زمان حکم اعدامش را اعلام می کنند، جای تعجب است. در جایی که کلمه فساد مترادف کلیت رژیم است، صحبت از مبارزه با فساد اقتصادی مسخره است. برخی می گویند که رژیم توان اعدام بابک زنجانی را ندارد و ممکن است به سرنوشت سعید امامی دچارش کنند. برخی هم معتقدند که برای رو نشدن دست مقامات بالای رژیم تصمیم به سربه نیست کردنش گرفتند.  در هر صورت این موضوع به یکی از دعواهای جناحی رژیم تبدیل شده است.

کیوان: مصرف اصلی بابک زنجانی هنگامی بود که رژیم می خواست تحریمهای بین المللی را دور بزند. دزدیها و بالا کشیدن پولهای مورد ادعا هم زمانی بود که زنجانی در معاملات مختلف از نفت گرفته تا طلا و غیره و نقل و انتقال پولی و بانکی بصورت واسطه میان رژیم و دلالان خارجی عمل کرد و توانست پولهای هنگفتی به جیب بزند. بابک زنجانی هنوز دوستان زیادی در رژیم دارد و از آن مهمتر پول زیادی دارد که می تواند خیلی ها را در رژیم برای کمک به او ترغیب کند.

عبدی: در این هفته باز هم صحبت از سفرهای هیاتهای اروپایی به ایران بود و این که این سفرهای دو طرفه نشان عادی شدن روابط رژیم و جامعه جهانی است. نگاه کردن به این موضوع از این زاویه واقعی نیست. کشورهای اروپایی برای منافعشان و برای تخفیف بحران اقتصادی که با آن دست بگریبان هستند، هیاتها را می فرستند و در آینده هم به تلاششان ادامه خواهند داد. این رفت و آمدها ها تا زمانی که رژیم به یک سوال مشخص جواب ندهد، فایده ای ندارد، آنهم بصورت عملی و نه قر و قمیش های خاتمی و روحانی که در مقابل ولی فقیه و سپاه کاره ای نبوده و نیستند. سوال این است، آیا جمهوری اسلامی همچنان می خواهد به سیاستهای مخرب و ماجراجویانه در منطقه ادامه دهد یا نه؟ تا به حال تصمیم گیرندگان اصلی در نظام، حتی بعد از برجام هم نشان دادند که با تمامیتش به سمت تخاصم می روند. در این صورت نه معامله استراتژیک با جامعه جهانی معنی می دهد و نه این آمد و شدها به جایی خواهد رسید. ممکن است که موقتا نفت را ارزان بفروشند و کمی جنس بخرند و وارد کنند اما صحبت از سرمایه گذاری دراز مدت و استراتژیک تا زمانی که رژیم به آن مسیری می رود که طی ۳۷ سال گذشته رفته و نشانه ای از تغییر هم دیده نمی شود، همه این حرفها باطل است. اولین نیاز سرمایه برای رشد، امنیت و تعامل با جامعه جهانی است.آنزمانی هم که رژیم مجبور شود دست از این حرکات بردارد که دیگر جمهوری اسلامی به آن معنی که می شناسیم، نخواهد بود.

کیوان: خبر دیگری که در این هفته بود، مردن آخوند واعظ طبسی بود. طبسی در استان خراسان بر یک امپراطوری مالی و سیاسی تکیه زده بود که شاید بتوان گفت به لحاظ میزان سرمایه ها، مستغلات و دارایی های زیر مجموعه آستان قدس شاید بی نظیر بوده باشد. آخوند طبسی به همراه اعوان و انصار و خانواده اش از این امپراطوری مالی به نفع خود و اعمال فشار به مردم این منطقه استفاده می کردند. اما اکنون جانشینی آخوند عباس رئیسی، دادستان کل رژیم، در مقام تولیت آستان قدس رضوی که توسط خامنه ای منصوب شده است، برگ برنده ای برای خامنه ای است. واعظ طبسی برای خود در منطقه پادشاهی می کرد و اتوریته خامنه ای را هم دربست نمی پذیرفت. اما اکنون، تصرف کامل امپراطوری آستان قدس با انتصاب عباس رئیسی، خامنه ای را در مقابل رقبا و بخصوص رفسنجانی قدرتمندتر کرده است. خامنه ای عمدا علم الهدی، امام جمعه مشهد و نماینده اش در استان خراسان را به این سمت برنگزید تا قدرت مالی و سیاسی- مذهبی را در یک شخص متمرکز نکند و از دو طریق مختلف استان خراسان را در کنترل خود داشته باشد.

Share Button

Tags: , , , ,

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

برای انتشار کامنت، جواب مسئله زیر را بنویسید *